SportNogometNogometna reprezentacija beskućnika BiH osvojila treće mjesto na turniru u Španjolskoj

Proteklog vikenda održan je fudbalski turnir beskućnika u okviru “Homeless World Cupa” u španskoj Fuenlabradi, a selekcija Bosne i Hercegovine kući nosi bronzana odličja.

Prvi dan turnira igrala se grupna faza turnira, a reprezentacija BiH bilježi sve tri pobjede. U nedjelju su na programu bili susreti knock-out faze.

U četvrtini finala BiH je ubjedljivo savladala Ukrajinu rezultatom 9:2. U polufinalu su igrači bh. selekcije odigrali meč s Portugalom, kojeg su prethodno savladali u grupnoj fazi turnira. U sjajnoj utakmici punoj preokreta postignuto je deset golova (5:5) pa su putnika u finale odlučili penali. Portugalci su bili uspješniji, a bh. reprezentativcima je preostala borba za bronzu. Odličnom i sigurnom igrom savladali su ekipu Italije 7:4 i na kraju se okitili bronzanim odličjima i 3. mjestom na turniru.

Zlatne medalje na kraju su otišle u ruke reprezentativaca Portugala, koji su u finalnom meču savladali selekciju Rumunije 2:1.

Najboljim golmanom turnira proglašen je član reprezentacije BiH Aldin Hadžinovski, koji je tokom turnira svojim odbranama izluđivao protivničke ekipe i sasvim zasluženo ponio ovu laskavu titulu.

Aldin, sjajni golman i dijete za primjer, iza sebe ima tešku životnu priču. Priču koja ga je odvojila od svog oca, kojeg je izgubio dok je imao pet godina.

U Emmausu znaju za tu priču i kroz projekat stipendiranja jetimske djece, paze na Aldina i pokušavaju mu omogućiti dostojanstven život onoliko koliko su u mogućnosti.

Turnir u Španiji je imao i historijsku notu. Prvi put u svim selekcijama nastupila je barem po jedna djevojka u reprezentaciji, zajedno s muškarcima.

Boje reprezentacije BiH branile su Sumeja Bektaš i Aida Šeper, koje su svojim igrama pokazale zavidan talenat i kvalitet, a potvrda tome je i ta što su pobrale sve simpatije prisutnih.

Također, prvi put na turnirima pod pokroviteljstvom “Homeless World Cup” sudila je sutkinja iz BiH. Kanita Baraković iz Gračanice je svoj posao odradila profesionalno i dostojanstveno te zadovoljila kriterije organizatora.

Pored već spomenutih, bh. selekciju na turniru u Fuenlabradi predstavljali su i Elmedin Škrebo kao selektor, te igrači Sejfudin Beganović, Ragib Čirak, Elvir Mešić, Edvin Muratović i Alen Hodžić.

Udruženje MFS-EMMAUS kao partner “Homeless World Cup” (HWC) od 2011. godine je stalni učesnik Svjetskih prvenstava beskućnika, a najveći uspjeh je titula viceprvaka svijeta osvojena na prvenstvu u Čileu, 2014. godine.