SportNogometNjemačka velikom pobjedom nad Škotskom otvorila EURO 2024.

Njemačka velikom pobjedom nad Škotskom otvorila EURO 2024.

Fudbaleri domaće selekcije Njemačke na otvaranju Evropskog prvenstva (EURO 2024) savladali su Škotsku rezultatom 5:1.

Utakmicom Grupe A između Njemačke i Škotske na prepunoj “Allianz Areni” u Minhenu počelo je 17. Evropsko prvenstvo u fudbalu, a domaća selekcija je na samom otvaranju upisala ubjedljivu pobjedu.

Njemačka je povela golom Floriana Wirtza u 10. minuti, a potom su prednost povećali Jamal Musiala u 19. i Kai Havertz u sudijskoj nadoknadi prvog poluvremena pa se na odmor otišlo kod rezultata 3:0 za “Elf”.

Nijemci su u nastavku dodatno povećali prednost u 68. minuti golom Niclasa Fullkruga. Selekcija Škotske je u 87. minuti autogolom Antonia Rudigera uspjela smanjiti na 4:1, ali je njemački tim u trećoj minuti sudijske nadoknade pogotkom Emre Cana povisila na 5:1, što je bio i konačan rezultat meča.

Škotska je od 44. minute igrala s igračem manje nakon što je Ryan Porteous zaradio direktan crveni karton.

Od subote kreće puni program s tri utakmice dnevno. Mađarska i Švicarska u Grupi A igraju od 15.00 sati, potom se u Grupi B sastaju Španija i Hrvatska u 18.00 te Italija i Albanija u 21.00.

Evropsko fudbalsko prvenstvo igra se od 14. juna do 14. jula u deset gradova u Njemačkoj, a upravo domaća selekcija drži brojne rekorde evropskih prvenstava. Njemačka je uz Španiju najviše puta osvajala EURO. Ove dvije selekcije bile su prvaci Evrope po tri puta.