SportNogometNizozemska porazila Poljsku na EURO-u

Nizozemska porazila Poljsku na EURO-u

Fudbalska reprezentacija Nizozemska pobijedila je danas u Hamburgu selekciju Poljske sa 2:1, u prvom kolu Grupe D Evropskog prvenstva.

Povela je Poljska golom Adama Bukse u 16. minutu, a preokret i pobjedu Nizozemskoj donijeli su pogocima Kodi Gakpo u 29. i Vut Veghorst u 83. minutu.

Prvu priliku imala je Nizozemska u 10. minutu. Šutirao je Rejnders iz “srca šesnaesterca”, ali je njegov udarac završio pored gola.

Povela je Poljska u 16. minutu. Zjelinski je izveo korner sa lijeve strane, Buksa je bio najviši u skoku i sa pet metara zatresao mrežu.

U 20. i 22. minutu Nizozemska je imala dvije prilike za izjednačenje. Prvo je udarac iz prve iz voleja Van Dajka odbranio golman Poljske Ščešni, a potom je Depaj iz dobre pozicije sa oko 12-13 metara šutirao preko gola.

Nizozemska je izjednačila u 29. minutu. Šutirao je Gakpo sa ivice šesnaesterca, lopta je ka putu ka golu zakačila Salamona, promijenila pravac i završila u golu.

U 42. minutu Nizozemska je imala priliku za drugi gol. Ake je uputio povratni pas u šesnaesterac, ali je Gakpo sa šest-sedam metara šutirao preko gola.

Posljednju priliku u prvom poluvremenu nije iskoristio Depaj. On je šutirao iskosa u padu, ali je lopta završila malo pored gola.

I na startu drugog dijela Nizozemska je bila opasnija, a najbolju priliku u tom dijelu meča je propustio Ćavi Simons u 54. minutu, kada je iskosa šutirao pored gola.

U 58. minutu uzvratila je Poljska, ali je udarac Kiviora zaustavio golman Nizozemske Verbugen, u nastavku akcije udarac je oprobao i Zjelinski, ali je ponovo Verbugen bio dobro postavljen.

Nakon kornera za Nizozemsku u 73. minutu, De Fraj je iz dobre pozicije šutirao glavom visoko preko gola.

Nizozemska je do vođstva stigla u 83. minutu. Ake je poslao loptu u šesnaesterac, na koju je natrčao Veghorst i snažnim udarcem sa sedam metara postigao gol.

U 89. minutu Poljska je bila blizu izjednačenja. Šutirao je Sviderski, ali je dobro intervenisao Verbugen i sačuvao gol Nizozemske.

U drugom meču prvog kola Grupe D sutra se sastaju Francuska i Austrija.

U drugom kolu, Nizozemska će igrati protiv Francuske, a Poljska protiv Austrije.