SportNogometNizozemska ostvarila plasman u polufinale

Nizozemska ostvarila plasman u polufinale

Fudbalska reprezentacija Nizozemske ostvarila je plasman u polufinale Evropskog prvenstva (EURO 2024.) nakon što je u četvrtfinalnom susretu preokretom slavila protiv selekcije Turske, rezultatom 2:1.

Posljednji četvrtfinalni susret odigran je na Olimpijskom stadionu u Berlinu, a reprezentaciju Turske s tribina je bodrio i turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan.

Visok tempo pratio je prvo poluvrijeme utakmice u Berlinu, pri čemu se osjetila blaža dominacija Turske. Borbenost i požrtvovanost turskih reprezentativaca u nastavku urodila je plodom u 35. minuti susreta. Mladi Arda Guler sjajno je centrirao, a odlično se snašao defanzivac Samet Akaydin i glavom loptu poslao u mrežu nizozemskog golmana Barta Verbruggena. Bio je to rezultat prvog poluvremena.

Na početku drugog poluvremena nešto ofanzivnija i konkretnija Nizozemska, u neoliko navrata su zaprijetili Turcima. No, velika sreća bila je na strani Nizozemaca kada je Arda Guler šutirao iz slobodnog udarca izvan kaznenog prostora, kada je lopta pogodila stativu golmana Verbruggena.

U nastavku snažan pritisak Nizozemaca, koji uspijevaju doći do poravnanja. U 70. minuti s desne strane centrirao je Memphis Depay, a potom je glavom Meta Gunoka savladao defanzivac Nizozemske Stefan de Vrij.

Nizozemska je nastavila s pritiskom i šest minuta kasnije došla do vodstva. Loptu ubačenu sa strane Mert Muldur je nesretno poslao u vlastitu mrežu.

Apsolutna dominacija Turske u nastavku. U 85. minuti bili su u prilici da izjednače, šansu je imao Kerem Akturkoglu, ali defanzivci Nizozemske na visini zadatka. Još nekoliko prilika za Tursku, no promjene rezultata nije bilo, 2:1.

U polufinalu EURO 2024 igrat će Španija – Francuska (9. jula) i Engleska – Nizozemska (10. jula).