BiHPolitikaNije u nadležnosti politike: Konaković i Kazazović na mišiće pokušali izjednačiti diplome

Nije u nadležnosti politike: Konaković i Kazazović na mišiće pokušali izjednačiti diplome

Premijer Kantona Sarajevo i ministar za obrazovanje, nauku i mlade Elmedin Konaković i Elvir Kazazović ne odustaju od ideje da diplome četverogodišnjeg studija stečene prije uvođenja Bolonjskog procesa u BiH, treba izjednačiti sa master diplomama petogodišnjeg studija po Bolonjskom sistemu, piše Patria.

Konaković i Kazazović napravili su pravu pometnju nakon što su prošle sedmice objavili, da je na sastanku sa članovima Senata usvojen zaključak prema kojem bi hiljade akademskih građana u Sarajevu, preko noći, mogli dobiti magistarska zvanja.

Kada bi ova odluka bila i usvojena samo u Kantonu Sarajevo, hiljade diplomaca u drugim dijelovima zemlje bilo bi diskriminirano, a posebno oni koji imaju diplome UNSA, a žive u drugom kantonu.

Najave premijera Konakovića i ministra Kazazovića  osudili su mnogi ugledni profesori, akademici… Rektor Sarajevskog univerziteta prof. dr. Muharem Avdispahić također je rekao da se ovakve stvari ne mogu rješavati tek jednom odlukom ministra. Osude su stigle i od bivših rektora UNSA.

I iz Ministarstva civilnih poslova BiH objašnjavaju za Patriju kako su takve najave ishitrene. Pitanjima ekvivalencije, ili vrijednosti stečenih diploma, se treba baviti država, a ne kantoni pojedinačno.

Senat Univerziteta u Sarajevu također je mjesec ranije prijedlog ministra Kazazovića ocijenio negativnim, ali to nije predstavljalo prepreku da ministar i premijer na mišiće pokušaju realizirati svoj plan. Ekvivalencija diploma nije ni obaveza Bosne i Hercegovine u okviru procesa EU integracija.

Premijer i ministar ipak ne odustaju. Oglasili su se i na društvenim mrežama, i dalje nastojeći dokazati kako su njih dvojica upravu, a da svi ostali pojma nemaju.

Ideju o ekvivalencijama diploma brane Odlukom Vijeća ministara BiH o usvajanju osnova kvalifikacijskog okvira u BiH, koja je donesena prije 5 godina.

– Vijeće ministara je 2011. donijelo Odluku o usvajanju osnova kvalifikacijskog okvira u BiH. Obrazloženi razlozi donošenja i objašnjena ekvivalencija – napisao je premijer Konaković na svom Facebook profilu, postavljajući čak i tabelu iz koje bi se u prvi mah moglo zaključiti da se radi o usvojenoj odluci na nivou države, a koju oni eto samo spuštaju na nivo kantona i primjenjuju je.

– Ko ima vremena da čita – dodao je Konaković dalje i okačio link Službenog lista u kojem stoji da je Odluka o usvajanju osnova kvalifikacijskog okvira u BiH donesena.

Očito je da premijer nema vremana da čita, a ovim potezima samo pokazuje svoje elementarno nepoznavanje problematike visokog obrazovanja u BiH. Za njim ne zaostaje ni ministar Kazazović, koji je također na Facebooku podijelio Konakovićevu tabelu.

Bolje bi bilo za obojicu, da su se detaljnije informisali, jer bi onda znali da je nakon ove odluke iz 2011. godine doneseno još odluka i planova vezanih za ovu problematiku, ali da još ni danas nije ništa urađeno po tom pitanju.

U Odluci na koju se Konaković poziva, dokazujući svima da je on u pravu, nema ni slova o ekvivalenciji. Vijeće ministara BiH usvojilo je nakon ove odluke,  početkom 2015. godine Akcioni plan za izradu i provedbu kvalifikacijskog okvira u BiH za period 2014.-2020. godine, ali pitanje ekvivalencije nije uključeno ni u ovaj dokument.

Adnan Husić, pomoćnik ministra za obrazovanje u Ministarstvu civilnih poslova BiH objašnjava za Patriju:

– Smatram da bi bilo bolje da je ova inicijativa Ministarstva za obrazovanje, nauku i mlade Kantona Sarajevo bila prethodno delegirana, predstavljena i raspravljena na Konferenciji ministara obrazovanja u Bosni i  Hercegovini, koju čine svi ministri nadležni za obrazovanje u Bosni i Hercegovini, a koja predstavlja najviše savjetodavno tijelo u toj oblasti – kaže Husić, dodajući da je inicijativa na nivou jednog kantona prilično zbunjujuća za javnost.

Konačno, objašnjava Husić dalje, prema Okvirnom zakonu o visokom obrazovanju u Bosni i  Hercegovini ekvivalencija je u nadležnosti visokoškolskih institucija, a ne nadležnih obrazovnih vlasti. Senat UNSA odbio je usvojiti odluku o ekvivalenciji, ali politika je krenula svoje prste umiješati i u onaj segment koji nije u njenoj nadležnosti.


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE