I prije nego što Narodna skupština Republike Srpske izglasa sporni Zakon o nepokretnoj imovini, nižu se reakcije, ali i najavljuju buduće akcije. Jedni kažu da će, u slučaju da entitetski parlament usvoji Zakon, odmah podnijeti apelaciju Ustavnom sudu Bosne i Hercegovine, dok drugi pozivaju pravosudne institucije i Schmidta da zaustave Dodika u otimanju državne imovine.
I prije usvajanja, negodovanja i pokušaji zaustavljanja spornog neustavnog zakona. Nakon Željka Komšića, moguće podnošenje apelacije najavio je i njegov kolega iz Predsjendištva Denis Bećirović. Ovakvo postupanje od entitetskih vlasti RS-a, kaže Bećirović, predstavlja kontinuirano kršenje Ustava BiH, ali i odluka Ustavnog suda. Pored toga što najavljuje akciju kojom bi spriječio otimanje državne imovine, akciju očekuje i od drugih:
“Pozivam:
– Tužilaštvo BiH da, u okviru svoje nadležnosti, pokrene postupak protiv svih odgovornih osoba zbog neprovođenja konačnih i obavezujućih odluka Ustavnog suda Bosne i Hercegovine i kršenja Ustava BiH;
– OHR – da, u okviru svoje nadležnosti, u konkretnom slučaju, preduzme mjere kojima će se osigurati provođenje odluka Ustavnog suda BiH, kao i onemogućiti kontinuirano kršenje Ustava BiH.”
Osim članova Predsjedništva BiH oglasili su se i iz stranaka Osmorke. Konkretno, Naroda i Pravde te Naše stranke. Često prozivani da će koaliranjem sa SNSD-om i HDZ-om BiH zbog politika ovih stranaka ići na uštrb države reakcijom o sprnom zakonu to demantuju.
“Iz Naroda i Pravde smatraju da visoki predstavnik treba staviti ovaj Prijedlog Zakona van snage kako ne bi nastale štetne posljedice po državu Bosnu i Hercegovinu kako u pogledu oduzimanja imovine koja je u kategoriji ‘izvornih prihoda’ tako i u pogledu međunarodnih obaveza u procesima EU i NATO integracija. Također, ovlaštena lica u institucijama BiH trebaju podnijeti apelaciju Ustavnom sudu Bosne i Hercegovine”, navedeno je, između ostalog u saopćenju NiP-a.
“Jednom proglašen neustavnim, ovaj Zakon nije se smio ponovo naći pred zastupnicima Narodne skupštine RS. Međutim, ma koliko puta NSRS izglasa Zakon o nepokretnoj imovini, on neće zaživjeti jer RS nema nadležnost da o tome odlučuje”, saopćili su iz Naše stranke.
Zakon o nepokretnoj imovini predstavlja antiustavni pokušaj otimanja onog što pripada Bosni i Hercegovini, kažu iz DF-a. Ovo je još jedan pokazatelj, tvrdi, da je Dodik ostao isti.
“I taj zakon koji je ponovo na sjednici NSRS-a je još jedan dokaz da se gospodin Dodik apsolutno nije promijenio. On svoje politike kontinuirano artikuliše na vrlo precizan način, sa pomalo, povremeno nekim ispadima u kojima to ne izgleda tako. Međutim, taj kontinuitet zaista postoji”, kazao je Milan Dunović, potpredsjednik FBiH (DF).
Da kontinuitet postoji, govori i činjenica da je ovaj zakon visoki predstavnik Kristijan Šmit u aprili suspendovao. I tada su, baš kao i sada, reakcije bile burne. U ime Kluba Bošnjaka u Domu naroda državnog parlamenta Dževad Mahmutović je tada Ustavnom sudu BiH podnio zahtjev za ocjenu ustavnosti ovog zakona. Opet najavljuje isto.
“Sutra ćemo na pravnom savjetu SDA razmatrati to pitanje. Imamo taj tekst jer prošli put smo ga mi svakako pisali. Treba sačekati da ga oni usvoje, da stupi na snagu objavom u Službenikom glasniku RS-a. Odmah poslije toga može se osporavati pred Ustavnim sudom. Ustavni sud nema prostora da mijenja svoj raniji stav. Što se tiče visokog predstavika, smatram da neće reagovati jer i Dodik mu je zaprijetio da se ne ustručava da donosi odluke koje se tiču entiteta RS-a”, rekao je Mahmutović.
Da li će visoki predstavnik ovaj put reagovati i na koji način, nije poznato. Iako smo upit OHR-u poslali, odgovor nismo dobili. Ipak, uzimajući u obzir ranije izjave, ali i najave Christiana Schmidta, njegovu moguću reakciju nije teško naslutiti. Očekuju je i iz RS-a, oni koji zakon poput ovog kreiraju, ali kažu da ih Schmidt ovaj put neće zaustaviti.
Visoko.ba/federalna.ba
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.