SvijetNestaje drugo najveće jezero na svijetu

Nestaje drugo najveće jezero na svijetu

U Turskoj je na vidiku prirodna katastrofa. Drugo najveće jezero na svijetu Tuz počelo je da nestaje. Ovo je još jedan neoborivi dokaz klimatskih promjena i djela učinjenih rukom čovjeka, koji uopšte ne štedi majku prirodu.

Jezero Tuz je pravi prirodni fenomen jer zimi ima plavu boju, a ljeti crvenu. Po svemu sudeći, uskoro ćemo o ovom fenomenu pričati u prošlom vremenu jer je počelo da presušuje. Ove godine, vodena površina od 1.665 kvadratnih kilometara doživjela je potpuno povlačenje vode. Studija temeljena na satelitskim snimcima koju je proveo turski univerzitetski cenar, u zapadnoj pokrajini Izmir, sugerše da je nivo vode u jezeru Tuz počeo opadati još 2000. godine. Njegove su se vode ove godine potpuno povukle zbog porasta temperatura, pojačanog isparavanja i nedovoljne količine padavina, ali i ruke čovjeka.

“Situacija je u odnosu na prije 11 godina katastrofalna. Međutim, ako pitate kakvo je stanje u odnosu na prije 20 godina, jezero Tuz je uništeno. Prije 20 godina, dok smo koristili motike, mogli smo udariti dva puta u zemlju i iz nje bi potekla voda. Sada na istim tim mjestima voda dolazi kroz cijevi postavljene 50-60 metara duboko u zemlju. Voda se izvlači iz te dubine. Dakle, vode više nema”, ističe fotograf i aktivist Fahri Tunc.

Roze jezero, turistička akcija, postaje prazna rupa i zbog poljoprivrede. Ljudi već dugi niz godina vodu iz jezera koriste za navodnjavanje, te ga sistematski eksploatišu.

“Govorimo ljudima da ne koriste podzemne vode za potrebe poljoprivrede, ali nas ne slušaju. U toj regiji ima oko 120.000 bunara iskopanih bez dozvole, svi crpe vodu kao da će je vječno biti”, priča Levent Kurnaz, klimatolog na Univerzitetu Bogazici u Istanbulu.

Poljoprivrednici su iskopali hiljade nelicenciranih bunara dok su potoci koji napajaju jezero presušili ili su im se vode preusmjerile. Stručnjaci za klimu upozoravaju da je sredozemni bazen, koji uključuje i Tursku, posebno pod rizikom od teške suše.

Visoko.co.ba/federalna.ba


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE