PreporukaNeshvaćena zvijezda Hollywooda-Nicolas Cage

Neshvaćena zvijezda Hollywooda-Nicolas Cage

U novom filmu Nepodnošljiva težina ogromnog talenta, Cage glumi samog sebe i ismijava svoju ekstremnu ličnost.

Da li je nicolas Cage dobar ili loš glumac? Ovo pitanje bi moglo biti Schrödingerova mačka pop kulture. U epizodi američke sitcom zajednice, pokušaj pronalaženja odgovora na ovo pitanje kosmičke veličine gotovo izluđuje Abeda Nadira. S jedne strane, ima Oscara, za film Leaving Las Vegas iz 1995. i radio je sa svima od Martina Scorsesea do Davida Lyncha i Wernera Herzoga. S druge strane, od 2010. njegovo je ime postalo sinonim za akcijske filmove koji se izravno emitiraju i koji nemaju mnogo zapleta i puno eksploziva, dok izazivaju ruganje kritičara i podstiču ironično online fanova koji potiču kompilacije YouTube isječaka s naslovima kao što su “Nicolas Cage nas plaši”.

Svakih nekoliko godina učestvuje u izvedbama zbog koje ga svijet preispituje: njegova podcijenjena izvedba bivšeg kriminalca u Joeu (2013.), njegov prikaz okamenjene, grlene tuge u Mandy (2019.) ili, nedavno, njegov srceparajući zaokret kao čovjeka u misiji reanimacije svoje voljene svinje u filmu “Svinji” (2020.). Svaki put, unatoč priznanju koje je dobio tokom svoje karijere, recenzenti se nekako iznenade za šta je sposoban.

Ovaj put, film koji ga vraća u naklonost kritičara je prijateljska akcijska komedija “Nepodnošljiva težina masivnog talenta”, gdje Nicolas Cage preuzima najneobičniji, a zasigurno i najveći izazov u svojoj karijeri. Glumi kao “Nick Cage”, fikcionalizirana verzija sebe, frustrirana filmska zvijezda kojoj je jedno odbijanje dijeli od toga da se povuče iz glume i živi životom kućne mačke. Ovdje je Cage nestrpljivi cinefil koji neprestano želi razgovarati o Kabinetu doktora Caligarija i pronalazi malo vjerojatnu srodnost s Cageovim mega obožavateljem (kojeg glumi Pedro Pascal) koji mu je platio milijun dolara da se pojavi na njegovoj rođendanskoj zabavi-samo da onda saznaj da je ovaj njegov obožavatelj ozloglašeni narkobos.

Ako se radi o škakljivoj umišljenosti, onda “Nepodnošljiva težina ogromnog talenta” nije ništa previše izazovna: unosi Cagemaniju koja se prožimala internetom zadnjih desetak godina i pretvara se u pristupačana bratska ljubav koja ne pretjeruje s previše kompliciranom “metom”, ali mu umjesto toga dopušta da se ruga ne samo sebi, već prevelikoj, ekscentričnoj osobi koju će publika imati na umu. Jedna od ugrađenih šala u filmu, koja igra ključni aspekt Cageove privlačnosti, je obećanje da bi u svakom trenutku mogao učiniti nešto čudno ili divlje: okrenuti se i povući lice dok mu oči ne ispupče neprirodno, ili iznenada povisiti glas. Kao što opisuje Megan Mitchell, suosnivačica filmskog festivala “Cage-o-rama” na temu Cagea.

 

Foto: JoBlo

Zašto je Cage jedinstven?

Kao filmska zvijezda, Cage je jedinstven. Pojavio se prije nego što je zavladala opsjednutost slavnim osobama, ali sada ga prihvaća internetska “Stan” kultura. Povezuju ga i s visokom i s niskom umjetnošću; on je i ozbiljan u svom zanatu i samosvjestan svog imidža zvijezde. Postoji više od 20 podcasta posvećenih seciranju glumačke karijere, subreddit  koji prikuplja sve stvari Cagea, filmski festivali koji prikazuju samo Cage filmove u Europi i SAD-u i novu knjigu, “Age of Cage”, koja služi za istraživanje promjenjive povijesti Hollywooda kroz Cageovu prizmu.

Filmski stvaratelji i kolege glumci s poštovanjem su ga izrazili. Lynch, koji ga je režirao u filmu “Wild at Heart 1990-ih, nazvao je Cagea “jazz glazbenikom američke glume”. Guillermo del Toro je nedavno tvitao da “nije postojao, niti će ikada postojati glumac kao što je Nicolas Cage. Majstor”. Scorsese, koji ga je režirao u Bringing Out the Dead, opisao je njegov stil glume kao “gotovo kao nijemi film, kao Lon Chaney”. Ethan Hawke je rekao da je Cage “jedini glumac nakon Marlona Branda koji je zapravo napravio nešto novo s umjetnošću”.

Ali ovo obožavanje još uvijek ne objašnjava u potpunosti intenzitet Cageovog kulta. Je li to zato što je dio umiruće vrste određene vrste nepoznate filmske zvijezde koju više ne viđamo? Najbolja vrsta ljudskog mema? Samo stvarno dobar glumac? Ili sve navedeno?

Nicolas Cage je zapravo izum Nicolasa Coppole, nećaka filmaša (i vinara) Francisa Forda Coppole, koji je odlučio napustiti slavno prezime kako bi se otreso pritiska koji je dolazio s njim. Naziv “Cage” inspiriran je i superjunakom iz stripa Lukeom Cageom i eksperimentalnim skladateljem Johnom Cageom – savršeno oslikavajući napeto uže kojim je hodao tijekom svoje karijere između mainstream populizma i avangarde.

Očigledno, ujak Francis nije bio previše zadovoljan odlukom, ali ga je ipak angažirao u svojim filmovima The Outsiders (1983.), The Cotton Club (1984.) i Peggy Sue Got Married (1986.). Postoji samo jedan film u kojem je Cage zaslužan kao “Nicolas Coppola”, tinejdžerska seksualna komedija Fast Times at Ridgemont High iz 1982., u kojoj je glumio neimenovanog radnika u restoranu s hamburgerima.

Sa svojom drugom filmskom ulogom, u tinejdžerskoj romantičnoj komediji Valley Girl (1983.), tada je usvojio svoj novi nadimak i postao glavni čovjek, od tada je “zvijezda svakog filma u kojem igra”, kaže Lindsay Gibb, autorica knjige “National Treasure”, opće knjige o Cageovoj karijeri i glumačkom stilu. Tokom 1980. njegova dionica je porasla zahvaljujući glavnim ulogama u filmovima poput Peggy Sue Got Married, Braće Coen Raising Arizona (1987.) i Oscarom nagrađene romanse Moonstruck (1987.), u kojoj se njegov lik upustio u aferu opere. proporcije sa Cher.

No, unatoč tome što je postao popularno vlasništvo u Hollywoodu, on sigurno nije bio konvencionalni. Godine 1990. njegov profil u Washington Postu otvorio se pomalo bodljikavim pitanjem: “Može li Nicolas Cage glumiti normalnog tipa?” Pitanje je zapravo trebalo biti “želi li Nicolas Cage glumiti normalnog tipa?” Osvrćući se na Cageovu 100+ filmografiju, pojavljuje se obrazac – jedan od glumaca koji odlučuje prihvatiti neočekivano na putovanju punom eksperimentiranja i ekscentričnih izbora. U međuvremenu je izvan ekrana zamišljao sebe nadrealistom i namjerno stvarao javnu osobu divljeg čovjeka. Vrhunac toga je možda bio intervju iz 1990. koji je dao u UK chat emisiji Wogan, promovirajući Wild at Heart, gdje se karateom probio na pozornicu, skinuo svoju znojnu majicu Wild at Heart i odradio ostatak intervjua bez košulje u kožnoj jakni. “Pokušavao sam, citiraj, izmisliti svoju vlastitu mitologiju, nenavedenu, oko sebe”, rekao je za New York Times 2019. godine. Verzija ove rane zvijezde pojavljuje se u The Unbearable Weight of Massive Talent, u obliku jezivo ostarjela verzija Cagea po imenu Nicky, koji također nosi majicu Wild at Heart, i ruga se današnjem Cageu da se prestane fokusirati na “glumu” i umjesto toga postane filmska zvijezda.

Ono što je ovih dana zanimljivo, naprotiv, je koliko je Cage rezerviran kao prisutnost izvan ekrana. Povremena poslastica o njegovim ekscentričnim navikama (kao što je razgovor sa svojom vranom, žlica sa svojim ljubimcem mačkom Merlinom ili kupnja grobnice u obliku piramide na groblju u New Orleansu) pojavit će se na zadovoljstvo društvenih mreža, a nadolazeće naslijeđe njegovih financijskih problema će pojavio se kao kontekst za njegovu preplodnu karijeru, ali inače nitko ne obraća puno pažnje na njegov lični život. Možda je to zato što ono što Cage radi na ekranu zasjenjuje sve ostalo.

Foto: Ed Jefferson

Četiri vrste Cage filma

Postoje, kako prenosi BBC, četiri vrste Cage filma ili četiri Cageove osobe koje definiraju našu ideju o njemu. Tu je Romantični kavez, strastveno i očajnički zaljubljen u ženu, visoku, vitku i srnečih očiju, ali ne klasično zgodnu, spreman da operno probije zid, da joj serenade uz pjesme Elvisa Presleyja i da se turobno duri ako ga njegova voljena odbije. Rani rad Valley Girl bila je neusklađena romansa između (pogađate) djevojke iz doline i rockera, koju je glumio Cage. To je također, bila Mitchellova ulazna točka u cjeloživotno uvažavanje Cagea, nakon što ga je pogledao u dobi od 16 godina: “Proto-Cageova ludnica i svi elementi Cagea bili su u vrlo čistom obliku, zapravo nisu imali vremena postati sami-referenca”, kaže ona. Zatim, nekoliko godina kasnije, došao je Moonstruck: kao jednoruki pekar zaljubljeni u ljubav Ronny Cammareri. Cage je eksplozija osjećaja (“Izgubio sam ruku! Izgubio sam nevjestu!”). Lako je ismijavati Cageove ispade na ekranu, ali njegov intenzitet, kada su u pitanju srčane stvari, čini se prikladnim. Ovaj romantični kavez, čista srca i lišen ironije, povremeno bi se ponovno pojavljivao u filmovima kao što su Grad anđela (1998.), Obiteljski čovjek (2000.) ili Mandolina kapetana Corellija (2001.), ali kako je stario nikad se nije mogao ponovno uhvatiti taj mladenački, zaljubljeni intenzitet.

U isto vrijeme, Action Cage je procvjetao, postavši glavna tema mainstream kina 1900. i ranih 2000. godine 1996., The Rock je zaradio više od 335 milijuna dolara na kino blagajnama. Sljedeće godine Con Air je zaradio 224 milijuna dolara, a Face/Off 245 milijuna dolara u cijelom svijetu. Njegov film o pljački automobila iz 2000. “Gone in 60 Seconds” zaradio je 237 milijuna dolara, a pustolovni film “National Treasure” iz 2004. zaradio je 347 milijuna dolara širom svijeta, unatoč mješovitim kritikama. Ovim akcijskim uspjesima, Cage se pokazao kao pravo ime za šoping i tada je, tvrdi Dibb, započela “prava Cage-manija”. Prije nego što su se filmovi koji nisu bili dio kinematografskog svemira borili s uspjehom na kino blagajnama, prije nego što je njegovo ime postalo sinonim za smiješak i napore izravnog emitiranja, Cage je bio isplativa akcijska zvijezda koja je dovela publiku pred platna kina.

Tokom njegove karijere postojao je i treći, skromniji tip Cagea: Arthouse Cage. Nije da je ikad potpuno podcijenjen. Isti “Cage-izmi” su obično tu: groteskni izrazi lica, neprirodni naglasci, namjerna tjelesnost. Svaka izvedba Cagea je puna. Ali čini se da se ove relativno suzdržanije pojave bolje uklapaju u naše razumijevanje onoga što čini “dobru glumu”: zamislite njegov red kao pisca suicidalnog alkoholičara u Leaving Las Vegas, prevaranta s OKP-om i Tourettea u Matchstick Men (2003.), dva radikalno različita braća blizanci u Adaptation (2002.) i, nedavno, kao paralizirani udovac u Svinji. Zapravo, pomno gledajući ove izvedbe, vidljiva je ista vrsta intenzivne predanosti divljim, fizičkim izrazima emocija, isti “Cage-izmi” koji se ismijavaju u akcijskim filmovima, ali kada ih upregne umjetnički redatelj, čini se da bolje pristaju u naše sve uže razumijevanje onoga što čini “dobru glumu”.

Zatim je konačno, u kasnim 2000. i 2010., došla četvrta persona Cagea: Unhinged Cage. Ova popularna ideja o Cageu ide s njegovim plodnim žanrovskim izrazom izravnog na video. Naslovi kao što su Rage (2014), A Score to Rettle (2019), Kill Chain (2019) ili Running with the Devil (2019) – svi nerazlučivi akcijski sadržaji koji koriste Cageovo ime kao svoju glavnu prodajnu tačku, poslužili su za brisanje desetljeća izvrsne izvedbe i učvršćuju ideju da je Cage samo hack. U ovim filmovima, Cage nikada ne telefonira u izvedbi, ali opterećen tankim scenarijima i B-film režijom, njegove metode rada se previše ističu, a njegov se intenzitet osjeća neumjesnim i samo hrana za parodiju i memove. Međutim, bolja posuda za ovaj pomalo autoparodijski Unhinged Cage bio je horor, žanr kojem se tek nedavno okrenuo, ali koji ga je doveo u slavlje u filmovima Mama i tata (2017.), Mandy (2017.) i Color Out svemira (2019).

Međutim, Cageov put od izvlačenja na kino blagajnama i Oscara nagrađenog glumca do online šale i ironičnog idola pop kulture ide ruku pod ruku s općom nesposobnošću ljudi da prihvate da osoba može biti mnogo stvari odjednom. “Ljudi ga poznaju samo iz razdoblja u kojem su odrasli”, kaže Gibb, “pa ako je netko odrastao u razdoblju Con Air, Face/Off, The Rock, to je sve po čemu ga poznaju i puno puta ga vole za to, ali misli da je to on kao ta jedna bilješka.” Teško je ponekad odvojiti iskrene obožavatelje Cagea od onih ironičnih, budući da je predanost duboka i kod jednog i od drugog. Petros Patsilivas, tvorac i voditelj podcasta Caged In, koji prolazi kroz svaki film Nicolasa Cagea (i sve povezane) epizodu po epizodu, vidio je kako njegovo uvažavanje glumca uvelike raste ulaskom u projekt: “Bio sam gotovo fasciniran na neki društveno-znanstven način od nekoga tko je imao tako dugu karijeru i koji se ljudima smatrao šalom. [Mislio sam] ‘možda ću ako pogledam sve ove filmove saznati jesu li u pravu’. Ne da budi hiperboličan,” smije se, “ali on je vjerojatno jedan od najvećih glumaca koji danas rade. Ne boji se glumiti svim velikim slovima.”

Foto: CinemaBlend

Umjetnost njegove glume

Doista, svaka optužba upućena Cageu da je loš glumac ili da ne razumije glumu je pogrešno procijenjena. Postoji razlog za svaki vrisak, smiješak i drhtanje, ma koliko se na površini činili nepovezanim. I te odluke u potpunosti podržavaju redatelji s kojima radi: na primjer u romantičnoj komediji o putovanju kroz vrijeme Peggy Sue se udala, Coppola je ostao pri svom izboru da svom liku da visok glas u stilu helija, unatoč prigovorima saradnika, zvijezda Kathleen Turner i rukovoditelji studija, za koje je tvrdio da su ga htjeli otpustiti.

U takvim formativnim ulogama eksperimentirao je sa svojim umijećem i gipkošću lica, tijela i glasa. U drugom ranom filmu, Vampirovom poljupcu iz 1989., Cage je glumio Petera Loewa, yuppie književnog agenta kojeg vampir navodno ugrize na jednonoćnoj vezi i počinje poludjeti, vjerujući da se pretvara u krvopija. Izvor mnogih Cageovih memova, Vampirov poljubac bio je laboratorij ludih liječnika za glumca, koji je uvelike crpio iz nijemog vampirskog filma “Nosferatu”, jeo žive žohare i rastezao svoje tijelo da predstavlja čovjeka doslovno i emocionalno izmučenog, tadašnji ga je kritičar opisao kao “glumu spaljene zemlje”. Cage glumi Loewa kao žicu pod naponom, u jednom trenutku može biti ugodno miran, a u sljedećem se odmotati u pljuvačko stanje bijesa, mlatarajući svojim dugim udovima poput opsjednutog čovjeka iz cijevi.

Iako su gluma i naturalizam u vrijeme Cageova uspona na istaknutost, i zapravo se glumac sam jednom okušao u tome, u ulozi ranjenog vijetnamskog veterana u Birdyju (1984.) – Cage je radije zauzeo eksperimentalniji pristup njegov zanat koji je crpio iz njegovog voljenog njemačkog ekspresionizma, koji se obično definira njegovim “odbacivanjem zapadnih konvencija i “prikazom stvarnosti koji je široko iskrivljen radi emocionalnog učinka” i japanskog kabuki teatra. Cageu je realizam smatrao “dosadnim”, jer je rekao je za LA Times 1994., a nije siguran način da glumac locira istinu o liku (“Pogledajte Cagneyja, je li bio stvaran? Ne. Je li bio iskren? Da.”, rekao je u intervjuu 2013. .)

Također, je razvio svoje mistične načine ulaska u lik, koje je nazvao “nouveau shamanic”, pri čemu koristi tehnike ili predmete da proširi svoju maštu i “prevari” ga da povjeruje da je on lik. Za Ghost Rider: Spirit of Vengeance iz 2014., to je značilo ušivanje egipatskih artefakata u njegov kostim, iz razloga koji nisu posve jasni. U nedavnom intervjuu, Cage je izjavio da je crpio unironičnu inspiraciju od šamana, opisujući ih kao “stvarno glumce koji su samo prolazili kroz priče u selu i pokušavali donijeti odgovore na sve što je kriza u selu”, dodajući da je došao s konceptom “nouveau šamanizma” jer “zvučalo je cool”. Ovaj pristup zvuči blago u usporedbi s nekim smicalicama Metode koje koriste glumci poput Christiana Balea ili Jareda Letoa, ali rezultati na ekranu nose intenzitet specifičan za Cage.

Taj je intenzitet bio mamac za meme otkako su postali njihov vlastiti jezik. No memeifikacija Nicolasa Cagea transformirala ga je u javnoj mašti od talentiranog, metodičnog, iako nadrealističkog i ekscentričnog glumca, koji uvijek radi, uvijek eksperimentira – u izbor izraza lica i scena izvan konteksta: Nicolas Cage viče “ne pčele!” iz The Wicker Man (2006.), recitirajući abecedu u Vampire's Kiss, imitirajući posebno poremećenog svećenika u Face/Off… “Imali smo tu memeifikaciju i transformaciju Cagea iz samo glumca u stvarno značajnu figuru pop kulture koja nadilazi njegovu filmografija”, kaže Mitchell.

Koliko god da je zabavno, problem sa svim ovim digitalnim glupostima je što umanjuje njegovu istinsku umjetnost. “Postoje ljudi koji jednostavno misle da je zabavno gledati [ga], da su [njegovi filmovi] loši filmovi i [samo] uživaju kada poludi”, kaže Gibb, “Oni zapravo ne vide nijansu u njemu.” Cage-o-rama, prvi škotski filmski festival Nicolasa Cagea, koji su suosnivali i programirali Mitchell i Sean Walsh, aktivno izbjegava poticanje te ironije, za koju Mitchell smatra da “obezvređuje njega kao glumca i na kraju ga obezvređuje kao prisutnost u tuđim živi”, kaže ona. Tijekom Cage-o-rame pokušavaju “dati prostor za onu iskrenost i čistu ljubav prema Cageu koju smo vidjeli kako raste tijekom godina koje [vodimo] festival”.

Ipak, Cageov status memea omogućuje postojanje filma poput Nepodnošljive težine ogromnog talenta. I zapravo, kako tjera “Nicka Cagea” da se suoči s “Cage-manijom”, to još jednom potvrđuje da je Cage zapravo jako dobar glumac. Možda također, nudi točku na šaljivi fandom koji se širi oko Cagea u posljednjem desetljeću – što može biti dobro samo za njegovu karijeru i uvažavanje njegovih vještina. Zapravo, nedavni GQ profil iznio je opsceno jednostavnu ideju, koju je potvrdio njegov nedavni, izvanredno zdrav Reddit AMA: možda ono što najbolje objašnjava Cagea jest to da je on “iskren čovjek u ironičnom svijetu”.

Foto: The Ringer

 

 

 

 

 

 

Visoko.co.ba/federalna.ba/BBC


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE