SvijetNeredi u Mjanmaru: Vojska pucala na demostrante, oklopna vozila blokirala gradove

Neredi u Mjanmaru: Vojska pucala na demostrante, oklopna vozila blokirala gradove

Sigurnosne snage u Mjanmaru pucale su na demostrante, a oklopna vozila raspoređena su u velikim gradovima u nedjelju, devet dana nakon početka demonstracija stotina hiljada demostranata protiv državnog udara.

Uz masovne proteste širom zemlje, vojska je suočena i sa štrajkom državnih službenika u sklopu pokreta građanskog neposluha protiv puča 1. februara koji je svrgnuo civilnu vladu predvođenu Aung San Suu Kyi.

Vojnici su raspoređeni po elektranama u pokrajini Kachin na sjeveru Mjanmara, što je dovelo do sukoba s demostrantima, koji vjeruju da je vojsci u planu isključiti struju.

Sigurnosne snage pucale su kako bi rastjerale demostrante ispred jedne tvornice u Myitkyini, glavnom gradu pokrajine Kachin, pokazala je snimka emitirana uživo na Facebooku, iako se na njoj ne vidi koriste li gumene metke ili pravo streljivo.

Dva novinara, zaposlenika kanala The 74 Media, koji je uživo emitirao s mjesta sukoba, uhapšeni su s još trojicom novinara, stoji u objavi na Facebooku.

Navečer su se pojavila oklopna vozila u Yangonu, Myitkyini i Sittweu, glavnom gradu države Rakhine, pokazale su snimke uživo koje su lokalni mediji emitirali preko interneta. To je prvo veliko uvođenje oklopnih vozila u zemlju od puča.

Zapadna veleposlanstva – Europske unije, Ujedinjenog Kraljevstva, Kanade i 11 drugih država – pozvala su u nedjelju sigurnosne snage da se “suzdrže od nasilja nad demonstrantima i civilima koji protestuju zbog svrgavanja njihove legitimne vlade”.

Vladu i vojsku nije bilo moguće dobiti za komentar na situaciju.

Hunta je naredila državnim službenicima da se vrate na posao. Vojska je provodila masovna noćna hapšenja, a u subotu si je dala široke ovlasti za zadržavanje ljudi i pretres privatnog vlasništva.

Stotine radnika na željeznicama pridružile su se u nedjelju protestima u Yangonu, čak i nakon što im je policija naredila povratak na posao. Policija je bila prisiljena otići zbog masovnih okupljanja bijesnih demostranata, stoji u direktnom prijenosu na Myanmar Now.

Richard Horsey, analitičar iz Međunarodnog kriznog stožera sa sjedištem u Mjanmaru, rekao je da mnoge vladine službe ne rade.

“Vojska može utjecati na vitalne funkcije, odnosno zamijeniti inženjere i liječnike, ali ne i kontrolore elektroenergetskih mreža te rad središnje banke”, rekao je.

Stanovnici Mjanmara rekli su u noći na ponedjeljak da je internet u prekidu nakon još jednog dana masovnih protesta.

Visoko.co.ba/vijesti.ba


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE