Kad upotrijebiti oštro, a kad glatko brašno nije pitanje koje muči početnike u kuhinji, već i oni malo iskusniji ponekad se nađu u dilemi koje će koristiti u određenom jelu.
Iako ima i onih koji time ne razbijaju previše glavu, ponekad je doista važno koristiti određenu vrstu brašna kako bi krajnji rezultat bio savršen.
U većini kolača i keksića tradicionalno se koristi pšenično brašno koje općenito dijelimo na glatko i oštro, a dobivaju se finim mljevenjem pšenice. Valja svakako napomenuti da su lišena većeg dijela vitamina i minerala, ali prednost im je što su idealna za pečenje.
Iako je vizualno razlika između oštrog i glatkog brašna zaista mala, ipak je potrebno koristiti određenu vrstu brašna da biste dobili zadovoljavajući proizvod.
Tako se recimo za razvučeno tijesto koje se koristi za pite i štrudle koristi glatko brašno, jednako kao i kod pripreme hljeba i peciva te lisnatog tijesta. Oštro brašno idealno je za recimo kolače od dizanog tijesta, prhke kolače, pohanje…
Oštro brašno:
- kolači od dizanog tijesta
- Keksi
- Palačinke
- koristi se za prhke kolače
- biskviti
- kuhano tijesto (princes krafne, profiteroli, ekleri)
- zgušnjavanje variva i umaka
Glatko brašno:
- Hljeb
- Peciva
- Savijače
- Krofne
- Tjestenine
- muffini
radiosarajevo.ba/visoko.ba
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.