BiHNema odustajanja u sprečavanju Hrvatske da skladišti nuklearni otpad u graničnom pojasu

Nema odustajanja u sprečavanju Hrvatske da skladišti nuklearni otpad u graničnom pojasu

Šta je Bosna i Hercegovina uradila da spriječi namjere Hrvatske da uz neposrednu granicu formira odlagalište nuklearnog otpada u blizini Novog Grada? Jesmo li uopće zakasnili? U Banjoj Luci je o temi Trgovske gore i daljnjeg djelovanja održan sastanak između ministra prostornog uređenja, ekologije i građevinarstva RS-a Bojana Vipotnika te ministra vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH Staše Košarca.

Pitanje Trgovske gore je pitanje opstanka građana 13 općina u slivu rijeke Une i to pitanje nije završeno, stav je resornih ministara. Kažu da imaju jasno opredjeljenje da zaustave Republiku Hrvatsku u nečemu što nikada niko nije uradio, a to je da u graničnom pojasu, nadomak zaštićenog područja, izgradi odlagalašte radioaktivnog otpada.

Kako je kazao ministar Košarac, BiH nije zadovoljna načinom kako ih Hrvatska informiše, o čemu su obavijestili nadležne iz Konvencije o procjeni uticaja na okolinu u prekograničnom kontekstu (ESPO) i Arhurske konvencije, čija je potpisnica.

Entitetski ministar Bojan Vipotnik kaže da je potrebno uključiti sve diplomatske napore, ali i da je otvaranje mogućnosti međunarodnih arbitraža zadnja instanca. Izrazio je i uvjerenje da će ovo pitanje biti riješeno diplomatskim putem i da će Hrvatska odustati od odlagališta: “Mora se više angažovati o ovom pitanju i Ministarstvo banjskih poslova BiH. Mi ćemo kao prvi korak zaštite pokrenuti putem ESPO konvencije, koja se bavi studijom utjecaja na životnu sredinu”.

U javnosti su se u prethodnih nekoliko dana pojavile informacije da je pitanje Trgovske gore zavrđeno. Ministar Košarac kaže da su netačne informacije da domaće vlasti nisu učinile ništa konkretno da spriječe namjere Hrvatske: “Mi ćemo mobilisati svakog pojedinca, svakog čovjeka i svaku institutuciju. I to je naše pravo da onemogućimo Hrvatsku u njihovoj namjeri i da implementiramo naš stav da se na tom lokalitetu ne odobri odlagalište te vrste i tu nema demagogije”.

Košarac i Vipotnik izražavaju uvjerenje da BiH nije zakasnila, te da taj stav tumači na osnovu informacija koje je dobio od pravnog tima. Napominju i da raspolažu informacijama da hrvatska strana još nije počela izradu studije utjecaja na životnu sredinu, te da se to planira u naredne dvije godine.

Visoko.ba/federalna.ba


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE