Infrastruktura
Radilo se na pripremama i održavanju referenduma u Gračanici radi uvođenja samodoprinosa za izgradnju puta. Referendum je održan 12. oktobra i 75 odsto građana izjasnilo se za uvođenje samodoprinosa. Referendum sa istim namjenama pripreman je i za Kralupe. Rađeno je na izradi projekta za put u Radovlje. Rješavan je problem u snabdijevanju vodom u Džindićima i u vezi struje u Grajanima. Radilo se na izgradnji mosta u Čekrčićima, nakon tamo održanog referenduma za uvođenje samodoprinosa i pomoći koju je obezbijedila Opština. Pratili se upis i uplata Zajma za puteve i raspravljalo u selima povodom primjedaba na predloženu trasu autoputa.
Društveni život
Usvojen je Program kulturnih aktivnosti u opštini, rješavano pitanje finansiranja lista „Naš život“, iznalažena finansijska sredstva za pomoć sportskim organizacijama, aktiviran Fond za finansiranje društvenih organizacija, obezbjeđene prostorije za rad Udruženja studenata, prikupljana pomoć za socijalno ugrožena lica, organizovan je doček i ispraćaj Štafetemladosti.
Izborna godina
Poslije tromjesečnih priprema, u kojima su detaljno provjeravani birački spiskovi na terenu, održani su neposredni i posredni izbori. Na neposredne izbore izašlo 87 odsto birača. Za Republičko vijeće Skupštine SRBiH kandidovani su Zahid Bukurević i dipl.ing. Mulo Dlakić. Izabran je Zahid Bukurević. Na posrednim izborima birali su se poslanici za ostala vijeća Skupštine SRBiH. Za Društveno-političko vijeće kandidati su bili Sava Pajkić i Mustafa Skopljak. Izabran je Mustafa Skopljak.
Kandidati za predsjednika Skupštine opštine bili su: Hilmo Pašić, Muhamed Spaho i Ćamil Zečević. Izabran je Ćamil Zečević. Za dva potpredsjednika, koji bi taj posao prvi put obavljali volonterski, predloženi su: Relja Čulum, Anto Rodić, Tvrtko Markotić i Božo Stojanović. Izabrani su Anto Rodić i Relja Čulum.
Izborni i politički funkcioneri kojima je istekao mandat bili su u situaciji da uglavnom sami iznalaze rješenja za svoje naredno zaposlenje.
Prema istraživanju tadašnjeg Instituta za ispitivanje javnog mnijenja, 56 odsto građana nije ispoljavalo želju da prihvati dužnost odbornika (vijećnika) u skupštinama opština. Pretpostavljalo se da je to zbog činjenice da se za ovu dužnost nije dobivala nikakva naknada, osim izgubljene dnevne zarade i putnog troška. Prema istraživanjima pomenutog Instituta, neposredni proizvođači (radnici), ma koliko bili uspješni, nisu „heroji“ masa. To su fudbaleri, muzičke i filmske „zvijezde“.
Gdje su trošene opštinske pare
Ukupno formirana društvena sredstva u opštini Visoko usmjeravana su u sljedeće namjene:
Zajednicama obrazovanja
Opština Visoko bila je u ovom periodu među 25 odsto opština u BiH koje nisu primale pomoć od Republike.
Odlazak fra Luje
Od brojnih osoba koje su u ovoj godini okončale život, Visočane je naročito rastužila smrt popularnog fra Luje Zloušića (8.12.1895-25.10.1969.) Fra Lujo bio je profesor, vaspitač i svećenik. Nekoliko decenija je predavaomatematiku i fiziku u Franjevačkoj klasičnoj gimnaziji u Visokom. Među brojnim đacima tadašnje Gimnazije, kao i njihovim roditeljima, stekao je veliki ugled, poštovanje i popularnost radi stalnog besplatnog davanja instrukcija svakome ko je to zatražio, bez obzira na vjeroispovijest i životnu dob. Đaci bi uvijek, kada baš „zapne“, išli fra Luji. Veličanstven sprovod koji je obavljen u Visokom bio velika potvrda ugleda ove izuzetne ličnosti.
Sava Pajkić / Visoko.co.ba
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.