ZanimljivostiNaučnici tvrde da je univerzum star 26,7 milijardi godina, dvostruko više nego...

Naučnici tvrde da je univerzum star 26,7 milijardi godina, dvostruko više nego što se smatralo

Astrofizičar i profesor na Univerzitetu u Ottawi Rajendra Gupta vodio je studiju koja je zaključila da je svemir navodno star 26,7 milijardi godina. Ovaj novi zaključak udvostručuje procijenjenu starost svemira.

Studija, objavljena prošle sedmice u recenziranom naučnom časopisu Monthly Notices of the Royal Astronomical Society, navodi da je svemir dvostruko stariji od onoga što se trenutno procjenjuje.

“Naš novoosmišljeni model produljuje vrijeme formiranja galaksije za nekoliko milijardi godina, čineći svemir starim 26,7 milijardi godina, a ne 13,7 kako je ranije procijenjeno”, rekao je prof. Rajendra Gupta, glavni istraživač studije.

Prethodna procjena napravljena je prije dvije godine koristeći Lambda-CDM, koji je model podudarnosti, koji se u kozmologiji koristi za označavanje najčešće korištenog kozmološkog modela.

Astrofizičari su pokušali izračunati koliko dugo svemir postoji mjereći vrijeme proteklo od Velikog praska i procjenjujući najstarije zvijezde na visokim crvenim pomacima svjetlosti koja dolazi iz drugih galaksija. Ono što zbunjuje istraživače su drevne zvijezde koje su navodno starije od procijenjene starosti svemira, kao i otkriće ranih galaksija koje postoje 300 miliona godina nakon Velikog praska. Ova otkrića omogućio je svemirski teleskop James Webb.

U samoj studiji istraživači su razvili hibridne modele koji uključuju koncept umorne svjetlosti u svemiru koji se širi, teoriju koju je razvio švicarski astronom Fritz Zwicky iz 20. stoljeća. Teorija predlaže da su crveni pomaci svjetlosti koja dolazi iz drugih galaksija posljedica gubitka energije fotona na kozmičkim udaljenostima.

Gupta je otkrio da je crveni pomak hibridni fenomen. Nadalje, Zwicky je također uveo koncept spregnutih konstanti, koje upravljaju interakcijom između čestica i njihovom evolucijom u obliku ranih galaksija koje je teleskop promatrao na velikim crvenim pomacima i koji se mogu produžiti na nekoliko milijardi godina, za razliku od nekoliko stotina miliona .

 

 

 

 

Visoko.co.ba/klix.ba


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE