Minijaturna kapsula NaviCam mogla bi unijeti revoluciju u dijagnosticiranje problema probavnog trakta.
Endoskopi s kapsulama koje se progutaju i koje omogućavaju snimanje videa postoje već neko vrijeme, no značajno su ograničeni i liječnici ih ne mogu kontrolisati jer se u potpunosti oslanjaju na gravitaciju i probavni sistem kada je riječ o njihovom kretanju. Međutim, čini se da su naučnici prevazišli ovo ograničenje tako što su razvili kapsulu u obliku pilule, koja omogućava daljinsko upravljanje.
Ova tehnologija omogućava liječnicima da bukvalno “voze” minijaturnu video kapsulu pod nazivom NaviCam kroz probavni sistem kako bi vizualizirali i fotografisali potencijalna problematična područja. Ovo predstavlja potencijalnu alternativnu tradicionalnoj endoskopiji. Za kretanje kapsule se koristi vanjski magnet, kao i džojstici poput onih za igranje igara.
“Tradicionalna endoskopija je invazivna procedura za pacijente, ali i skupa zbog potrebe za anestezijom i uzimanjem slobodnog vremena. Magnetski kontrolisane kapsule mogu se koristiti kao brz i lagan način za otkrivanje zdravstvenih problema u gornjem dijelu gastrointestinalnog trakta, kao što su čir ili rak želuca”, rekao je profesor Andrew Meltzer.
Ova tehnologija je još uvijek u fazi testiranja, no dosadašnji rezultati su pozitivni. Meltzer i njegove kolege iz kompanije za medicinsku tehnologiju AnX Robotica proveli su istraživanje u kojem je učestvovalo 40 osoba, a otkrili su da ljekari mogu precizno kontrolisati kapsulu do svih glavnih dijelova želuca s 95 posto uspješnosti vizualizacije. Ovi pacijenti su također bili podvrgnuti tradicionalnoj endoskopiji kako bi se potvrdila do kamera nije “previdjela” nijednu visokorizičnu leziju.
Kamera može otkriti krvarenje, upalu i lezije, a može i automatski prenositi videozapise i fotografije izvan lokacije za potrebe daljeg pregleda. Istraživanje je pokazalo da korištenje kapsule ne predstavlja rizik po zdravlje, iako tehnologija ne omogućava biopsiju jer se razgrađuje u tijelu. Naučnici su naglasili da je program testiranja još uvijek u početnim fazama te da tek slijedi “veće testiranje na pacijentima”.
Visoko.co.ba/klix.ba
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.