Tim naučnika kreće u misiju istraživanja ogromnog ledenog brijega koji se nalazi u Atlantiku.
Ledeni brijeg površine 3.900 kvadratnih metara pluta u južnom dijelu Atlantika te postoji rizik od nasukavanja. Ako se to dogodi, život pingvina i tuljana koji traže hranu će biti znatno otežan.
Naučnici će ledenom brijegu pod nazivom A68a prići istraživačkim brodom “James Cook”, a koristit će podvodna robotska vozila i instrumente kako bi ustanovili kako zaleđena masa utječe na okolinu.
Veliki ledeni brijegovi mijenjaju temperaturu mora oko sebe i stvaraju veliku količinu svježe vode dok se tope, a to utječe na uvjete morskog života, od najjednostavnijih planktonskih organizama pa sve do kitova.
Ledeni brijeg se odvoio od Larsen C sektora Antarktika 2017. godine te se polako kreće sjeverno, a u proteklim mjesecima je izgubio na masi tako da više nije “najveći ledeni brijeg na svijetu”. Uprkos tome, njegova veličina je i dalje zastrašujuća, posebno na satelitskim snimcima na kojima se kreće 90 km udaljen od ogale Južne Georgije.
Naučnici se nadaju da će do ledenog brijega doći do kraja januara. Koristit će dva podvoda vozila koja će provesti gotovo četiri mjeseca u njegovoj blizini te će pratiti temperaturu i slanost morske vode, a također analizirati koncentraciju hlorofila. Podaci o hlorofilu će pokazati koliko se fitoplanktona nalazi u vodi. Ovi organizmi su osnova lanca ishrane, jedu ih mali rakovi koje jedu ključni grabežljivci.
“Dubina” ledenog brijega ispod morske površine iznosi 200 metara.
Visoko.co.ba/klix.ba
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.