BiHNastavljen trend loših rezultata u procesuiranju korupcije i organiziranog kriminala

Nastavljen trend loših rezultata u procesuiranju korupcije i organiziranog kriminala

Tužilaštvo Bosne i Hercegovine nastavilo je trend loših rezultata u procesuiranju korupcije i organiziranog kriminala. Lopticu odgovornosti za slabe rezultate prebacuju na policijske agencije i kašnjenje u donošenju zakonske regulative koja bi omogućila bolju suradnju s međunarodnim institucijama. Međutim, simptomatično je da godinama predistražne i istražne radnje koje se odnose na pojedine visokopozicionirane političare tapkaju u mjestu.

Izvještaj o radu Tužilaštva Bosne i Hercegovine za prošlu godinu otkrio je sve slabosti sistema naše države u borbi protiv organizovanog kriminala i korupcije. Od 175 predmeta korupcije, koliko je bilo u radu, 100 je formirano prošle godine, podignuto je samo osam optužnica za slučajeve korupcije i tri za organizovani kriminal. Sve policijske agencije u Bosni i Hercegovini su podnijele samo šest izvještaja o počinjenoj korupciji. Menadžment državnog tužilaštva lopticu odgovornosti za slabe rezulate u procesuiranju korupcije i organizovanog kriminala prebacuje na policijske agencije.

“Ključni problem je nedostatak izvještaja ili tzv. bivših krivičnih prijava policijskih agencija koje bi bile dovoljno osnovane i potkrijepljene dokazima kako bi tužioci mogli da provedu kvalitetne istrage. Jer tužioci sjede u kancelarijama, tužioci nisu na terenu. Na terenu su kolege iz policijskih agencija“, kaže glavni tužilac Tužilaštva Bosne i Hercegovine Milanko Kajganić.

Ipak, takva konstatacija ne može opravdati državno Tužilaštvo za loše rezultate, posebno kada se uzme u obzir na koji način policija i pravosuđe sarađuju na nižim nivoima.

“Zajedno sa Tužilaštvom TK-a radimo na većem broju predmeta. I trenutno radimo određene predmete najvišeg nivoa korupcije kad je u pitanju kanton, gdje su umiješane visokopozicionirane osobe”, ističe Dževad Korman, direktor Uprave policije MUP-a TK-a.

Transparency international Bosne i Hercegovine godinama upozorava na slabe rezultate rada Tužilaštva Bosne i Hercegovine i selektivan pristup u procesuiranju svih oblika kriminala i korupcije. Posebno izostaje istinska borba protiv političke korupcije.

“Tokom 2021. godine smo imali jednu koja se tiče predmeta koji je star više od deset godina. I to pokazuje efikasnost rada Tužilaštva, na koji način se prioritiziraju predmeti. Tužilaštvo Bosne i Hercegovine vrlo često služi kao neka vrsta oružja u međustranačkim ili čak unutarstranačkim obračunima i da se na osnovu toga tempiraju pojedini predmeti, kada će se potencirati određene istrage, kada će se podizati optužnice”, navodi Ivana Korajlić, izvršna direktorica Transparency Internationala BiH.

A da su rezultati katastrofalni, svjesni su i državni parlamentarci koji su ukazivali na određene propuste u radu državnog pravosuđa u borbi protiv kriminala i korupcije.

“Mi od kriminala u Bosni i Hercegovini ne možemo da živimo. Građani Bosne i Hercegovine, sva tri naroda, mi smo postali taoci raznih kriminalnih skupina i organizacija od privrednog kriminala, trgovine narkotičkim sredstvima, ilegalnim migracijama, tu nema šta nema”, kazao je delegat u Domu naroda BiH Zlatko Miletić.

“Konstatacija da građani rijetko ili nikako ne prijavljuju korupciju – logično. Ko bi to prijavio u današnjim uslovima ma koga, kada tu imate prvo strah od odmazde jer sutra dan zna koje prijavio”, kaže Sredoje Nović, delegat u Domu naroda Bosne i Hercegovine.

“Teško je ovakav sistem, koji očigledno nema nezavisno pravosuđe, prevesti sada u neki nezavisni sistem jer uvukla se politika debelo u sve to, uvukla se i korupcija u sve to”, ocijenio je Mladen Bosić, delegat u Domu naroda Bosne i Hercegovine.

Menadžment Tužilaštva BiH upozorava da je većina osuđujućih presuda uslovna, bez zatvorskih kazni. To je, kako kažu, problem s kojim se moraju pozabaviti svi u BiH, a posebno Tužilaštvo, Sud i VSTV.

Visoko.ba/federalna.ba


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE