PreporukaNaslovnicu novog Voguea krasi Malala Yousafzai, najmlađa dobitnica Nobelove nagrade za mir

Naslovnicu novog Voguea krasi Malala Yousafzai, najmlađa dobitnica Nobelove nagrade za mir

Malala Yousafzai, mlada aktivistkinja za prava djece te najmlađa dobitnica Nobelove nagrade za mir iz Pakistana, krasi naslovnu stranicu britanskog Voguea prilikom čega je u intervjuu govorila o svom životu, nagradama koje je dobila te svom djelovanju.

Malala je nedavno diplomirala na Univerzitetu Oxford koja sada ima 23 godine, a samo sa 17 godina postala je najmlađa dobitnica Nobelove nagrade za mir.

Rođena je u Pakistanu i još kao mlada djevojka sukobila se s talibanima i borila za to da se i djevojkama dopusti obrazovanje.

Talibani su joj 10. oktobra 2012. godine pucali u glavu i vrat, ali i to je uspjela preživjeti. Zbog nevjerovatne snage, volje i želje za promjenama, Malala je postala poznata širom svijeta te uzor brojnim djevojkama i mladim ženama koje su u njoj pronašle inspiraciju na putu do svojih ciljeva.

Foto: Vogue
Foto: Vogue

Malala je kroz svoje djelovanje ostvarila prijateljstva sa drugim mladim aktivistkinjama poput Grete Thunberg i zagovornice za kontrolu oružja Emme Gonzalez.

Profil ove mlade žene koji će se pojaviti u julskom izdanju Voguea, uključivat će počast njenom liku i djelu koju su iskazale neke od veoma značajnih osoba, uključujući bivšu prvu damu SAD-a Michelle Obamu, koja je Malalu nazvala “zaista izvanrednom” te izvršnog direktora Tima Cooka koji je za Vogue kazao da “ne razumije izvrsnost koju ona posjeduje”.

“Mislim da nema nekoga poput nje”, naveo je Cook.

Malalu je za časopis Vogue fotografisao Nick Knight, a ona je bila obučena i jarko crvenu haljinu koju je dizajnirala Stella McCartney i maramu iste boje. Za ostale fotografije je promijenila stajling pa je tako na stranicama časopisa fotografisana također u crvenoj kombinaciji, ali u hlačama i košulji dizajnerice Gabriele Hearst koje su uparene s kontrastno plavom maramom.

U intervjuu je Yousafzai svoju maramu opisala kao kulturni simbol Paštuna misleći pri tome na iransku etničku grupu koja živi u Afganistanu i Pakistanu, a iz koje i sama potječe.

“Odjeća je dio kulture Paštuna i obično se smatra da djevojka u toj tradicionalnoj odjeći nema pravo glasa ili živi u patrijarhalnoj porodici. Želim svima poručiti da se svako može izražavati na način kako želi te biti jednak u svojoj zajednici”, navela je Yousafzai.

Na Instagramu se također oglasila navodeći da je oduševljena i počestvovana što krasi naslovnicu Voguea.

“Nadam se da će svaka djevojka koja vidi ovu naslovnicu znati da može promijeniti svijet”, istakla je Yousafzai.

Foto: Vogue
Foto: Vogue

U intervjuu je govorila o stanju aktivizma i politike danas.

“Aktivizam se trenutno svodi na tvitove. To se mora promijeniti jer je ta platforma neki sasvim drugačiji svijet”, navela je.

Podijelila je i nekoliko detalja o periodu dok je studirala u Velikoj Britaniji dodavši da je “napokon dobila malo vremena za sebe”.

Navela je da je bila uzbuđena apsolutno oko svega što se dešavalo u njenoj okolini.

“Uživala sam u svakom trenutku jer ranije nisam imala priliku vidjeti toliko toga. Nikada zapravo nisam bila u društvu svojih vršnjaka jer sam se oporavljala od tog tragičnog događaja u mom životu 2012. godine. Nakon toga sam putovala po svijetu, objavljivala knjigu i radila na produkciji dokumentarnog filma tako da se mnogo toga dešavalo”, dodala je.

Nakon što je preživjela napad talibana 2012. godine izliječivši se u bolnici kraljice Elizabete u Birminghamu u Velikoj Britaniji, Yousafzai je osnovala nevladinu organizaciju Malala Fund.

Prošle godine je diplomirala politiku, filozofiju i ekonomiju na Univerzitetu Oxford, a nedavno je pokrenula i vlastitu produkcijsku kuću Extracurricular. U višegodišnjem ugovoru kojeg je potpisala s AppleTV+, objavit će dokumentarne filmove o obrazovanju djevojčica, prava žena, kao i komedije, animirane filmove i dječije serije.

 

 

 

 

 

 

 

Visoko.co.ba/klix.ba


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE