ZanimljivostiNASA-ina raketa SLS premašila budžet za 6 milijardi dolara, a "kasni" šest...

NASA-ina raketa SLS premašila budžet za 6 milijardi dolara, a “kasni” šest godina

Američka svemirska agencija NASA dizajnirala je raketu Space Launch System (SLS) kako bi slala astronaute na Mjesec, no prate je problemi.

U izvještaju NASA-e se navodi da je raketa probila budžet i rok, a pored toga se predviđaju dodatni troškovi i nova odgađanja. Ukoliko se problemi ne riješe, cijeli Artemis program bi mogao biti ugrožen.

NASA-ini troškovi u Artemis Moon Programu bi trebali dostići 93 milijarde dolara do 2025. godine, uključujući već potrošenih 23,8 milijardi dolara na SLS sistem tokom 2022. godine. Ta suma predstavlja povećanje troškova za 6 milijardi dolara u periodu od šest godina kada se uzmu u obzir odgađanja u rasporedu u odnosu na NASA-ine originalne projekcije.

SLS je konačno lansiran u novembru 2022. godine, koristi četiri RS-25 motora po lansiranju, uključujući 16 sačuvanih nakon penzionisanih svemirskih šatlova. Kada se ove zalihe potroše, NASA će preći na RS-25E motore koje proizvodi kompanija Aerojet Rocketdyne, a koji su 30 posto jeftniji i 11 posto moćniji. Također, koristi čvrste raketne boostere koje proizvodi Northrop Grumman.

Starija tehnologija ne pomaže NASA-i s budžetom.

“Ova povećanja su uzrokovana povezanim problemima kao što su pretpostavke da će korištenje naslijeđenih tehnologija iz programa Space Shuttle i Constellation rezultirati značajnim smanjenjem troškova i rokova u poređenju s razvojem novih sistema za SLS. Međutim, kompleksnost razvoja, unapređenja i integrisanja novih sistea uz naslijeđene komponente pokazala se mnogo većom nego se očekivalo”,

Primjera radi, samo pet od 16 adaptacija motora je završeno, a povećanja troškova su predstavljala udar na ugovore koji se odnosne na boostera. To je i najveći problem jer je došlo do povećanja s 2,5 na 4,4 milijarde dolara od najavljivanja programa Artemis, a rezultat je odlaganje rasporeda za pet godina.

Iz NASA-e krive i “cost-plus” ugovore koji omogućavaju dobavljačima da “napušu” budžete lakše, za razliku od ugovora s fiksnom cijenom. U novom izvještaju se predlaže da se budući rad prebaci na režim fiksnih cijena i da se riješe pitanja nabavke. Uprava NASA-e se složila sa svih osam preporuka.

Artemis program fokusiran na Mjesec bio je baziran na programu Constellation, nastao je 2005. godine s ciljem povratka ljudi na Mjesec do 2020. godine, a potom i odlaska na Mars. Administracija bivšeg američkog predsjednika Baracka Obame je otkazala taj projekt nakon čega su uslijedile kritike, uglavnom jer je program garantovao radna mjesta širom SAD-a.

Međutim, NASA-in zakon o autorizaciji iz 2010. godine nalagao je izgradnju SLS-a i prenamjenu postojeće tehnologije, ugovora i radne snage iz Constellationa. To je također zahtijevalo partnerstva s privatnim svemirskim kompanijama. SpaceX j razvio svoj Starship raketni sistem, koji može ponijeti ljude na Mjesec i Mars, međutim, Starship je eksplodirao tokom prvog orbitalnog testa, no prvi čovjek kompanije Elon Musk je najavio novo lansiranje za dva mjeseca.

 

 

 

Visoko.co.ba/klix.ba


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE