BiHNapredak Bosne i Hercegovine ka Evropskoj uniji nikad slabiji

Napredak Bosne i Hercegovine ka Evropskoj uniji nikad slabiji

Izvještaj o stanju u Bosni i Hercegovini ponovo će biti pred Komitetom za vanjske poslove Evropskoga parlamenta 20. aprila. U šest poglavlja ništa pozitivno. Institucije rade sporo na procesu pristupanja Evropskoj uniji, kaže izvjestitelj, a mi bismo rekli – ne rade nikako.

Dvije su glavne prepreke napretku u ispunjavanju 14 prioriteta, stoji u obrazloženju Izvještaja. Prva je blokada državnih institucija od političara iz RS-a, prvenstveno Milorada Dodika. Negiranje genocida, diskriminatorna secesionistička retorika i potezi u ovom smjeru ocijenjeni su veoma zabrinjavajućim i prijetećim po ustavni poredak Bosne i Hercegovine. Zato je u Izvještaju predloženo da EU slijedi primjer SAD-a.

“Poziv Evropskoj uniji i međunarodnoj zajednici da iskoriste sva dostupna sredstva, uključujući ciljane sankcije, protiv destabilizirajućih aktera u državi.”

Druga glavna prepreka je neuspjeh u pregovorima o izbornoj reformi u Federaciji. Dakle, problem izborne reforme je direktno adresiran na Federaciju. Zašto je tako, nije jasno jer je spomenuto da je 400.000 građana BiH uskraćeno za osnovna prava zbog sistemske diskriminacije na principima etniciteta ili mjesta prebivališta, a to se odnosi na cijelu Bosnu i Hercegovinu. Nejasno je onda i zašto je termin „konstitutivni“ našao svoje mjesto u posljednjem Strateškom dokumentu EU. No, zanimljivo je da su u Evropskoj uniji svjesni sistemske zloupotrebe i manipulacije prilikom izbornog procesa.

“Naglašava se važnost održavanja izbora ove godine kako je planirano. Reforme moraju eliminirati sistematsku zloupotrebu administrativnih resursa, ranjivost izbornih tijela, te manipuliranje glasovima i kupovinu glasova.”

EU nastavlja tehnički i financijski podržavati Bosnu i Hercegovinu, no ta podrška je strogo uvjetovana i bit će modulirana ukoliko ne budemo napredovali u osnovnim reformama, upozorava izvjestitelj.

“Hitno poziva političke aktere Bosne i Hercegovine da ostvare napredak u reformama koje su potrebne za približavanje države Evropskoj uniji; osuđuje sve pokušaje da se ove reforme odugovlače, što ugrožava pristup sredstvima EU kroz Instrument pretpristupne pomoći 3, koji mora biti zasnovan na striktnim uvjetima i zavisi od saradnje različitih nivoa vlasti.”

Nezavisno pravosuđe, vladavina prava i borba protiv korupcije, procesuiranje ratnih zločina, novi zakoni o energiji i zaštiti okoliša, oslobađanje medija od političkog pritiska, obrazovna reforma za inkluzivno društvo i ukidanje dvije škole pod jednim krovom, usklađivanje vanjske i sigurnosne politike sa politikama EU samo su neke od oblasti u kojima Bosna i Hercegovina ima mnogo posla. No, upekos tome u Izvještaju stoji:

“Poziv Evropskoj uniji da poduzme konkretne korake za integraciju Zapadnog Balkana i Bosne i Hercegovine u širem strateškom i sigurnosnom kontekstu, također s obzirom na agresiju Rusije protiv Ukrajine, te destabilizirajući utjecaj koji dezinformacije i maliciozno uplitanje imaju na državu i region.”

Cilj je, kako je navedeno, glatka tranzicija od Dejtona do Brisela. A već i prema samom Izvještaju je jasno da ovdje ništa ne ide glatko.

Visoko.co.ba/federalna.ba


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE