BiHNakon kraha neumskih pregovora - šta dalje?

Nakon kraha neumskih pregovora – šta dalje?

Blokada na svim nivoima, od kantonalnog do državnog, a u najavi, mjesecima, još jedna: blokada izbora. Posljednja runda pregovora završila neslavno. Pozicije ostale nepromijenjene. Novi se očekuju ove sedmice, ali je upitno šta mogu donijeti.

Analiziramo: hoće li se krah neumskih pregovora preslikati i na sarajevske? Na potezu domaći političari, a igra još traje.

Igra živaca i strpljenja. Odlikuje je ozbiljan izraz lica, blef i skrivene karte. Cilj – skupiti poene, pobijediti protivnika. Sportski i diplomatski. U igri zvanoj Izborni zakon, tabela podvučena – poena nema. Vrijeme ističe, karte na stolu, a protivnici pročitani.

“Otpočetka mirisalo na jednu patu karata gdje su svi otišli u Neum eto tako, da ne kažu da nisu bili, a ovi što nisu otišli njima je bolje što nisu otišli jer im je to malo bolja varijanta za budućnost. A ovi što su otišli su otišli samo da čuvaju svoj gol, da ne bi slučajno nešto ishitreno napisali, da ih ne bi neko navukao”, kaže novinar i kolumnista Boris Čerkuč.

Finale je na pragu. Četiri dana pregovora, igralo se dobro, tvrde pregovarači. Ali, očito, za statistiku. Jer pogodaka nema.

“Vrlo je blizu kad promašite stativu ili je pogodite, ali niste dali gol. Blizu smo, ali istovremno i daleko nismo postigli gol”, izjavio je nakon pregovora predsjednik SBB-a Fahrudin Radončić.

“Ovaj format je završen. Moj optimizam je potrošen u ovih šest mjeseci. S ovim ljudima nema više smisla raditi”, poručio je predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović.

“Približeno, dosta dobro, na momente se činilo da ćemo napraviti kompletan posao. Idemo dalje”, zaključio je predsjednik SDA Bakir Izetbegović.

Idemo dalje. S mora nazad u kotlinu. Uz manje optimizma, ali dileme iste. Stavovi, zahtjevi i želje ostali su nepromijenjeni u odnosu na one prije neumskih pregovora. Ništa novo, rekli bismo. No, iza zatvorenih vrata u medijskoj izolaciji, karte su se potpuno otvorile. Prijedlozi stavili na stol. Pa se glasalo i ocjenjivalo:

“Iskristalizirali su se politički stavovi i vidjeli smo pozitivnu reakciju međunarodnih dužnosnika na prijedlog izmjena Izbornog zakona koji je predložio HNS. Ono na što se došlo sada je samo pitanje hoće li bošnjačke stranke, odnosno stranke sa sjedištem u Sarajevu pristati na pregovoranje o provođenju tih presuda ili neće”, navodi novinar HMS-a Jurica Gudelj.

Dakle, nova sedmica – isti pregovorači, minus medijatori. Osam mjeseci pred izbore, do kojih promjena uopće može doći? Tehničke bi mogle biti pozitivan ishod, ali one političke ostaju daleko. Pripremljeni su na ovaj scenarij i dosadašnji optimisti. Pa odavno spominju plan B.

“To je nešto što je konstanta stavova koje Čović iznosi, u pauzama lažnog optimizma on govori stvari koje realno misli, a to je bojkot izbora Vidjet ćemo šta će uraditi Konaković i Radončić. Postoji ta neka tinjajuća volja da se nešto napravi. Ova sedmica bi mogla dati odgovor na to, ali je sigurno – kriza će se nastaviti”, ocjenjuje Sead Numanović, novinar politicki.ba.

“Možemo se još puno mrcvariti, to je najveći problem, i onog trenutka kad nestane novca za unutarnje potrebe, za finansiranje svako svog aparata onda će se konačno pristupiti krajnjem i konačnim pregovorima”, smatra Čerkuč.

A do tada, dan po dan. U odbrojavanju do novih sastanaka, pokušaja i iščekivanju jedinstvenog stava. Ako do njega ne dođe, zakon je jasan: izbora mora biti. Ako bude imao ko na njih izaći.

Na pitanje gdje su građani u svemu tome, Numanović kratko odgovara: “U Njemačkoj.”

Visoko.co.ba/federalna.ba


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE