SvijetNakon 59 godina sastaju se papa Franjo i turski predsjednik

Nakon 59 godina sastaju se papa Franjo i turski predsjednik

Papa Franjo u ponedjeljak će prvi put nakon 59 godina u Vatikanu primiti jednog turskog predsjednika. Zbog posjete Recepa Tayyipa Erdoğana preduzete sve bezbjednosne mjere.

Predsjednik Erdoğan je doputovao u nedjelju uveče u Rim, a njegova posjeta bit će okončana u ponedjeljak veče.

U centralnom dijelu Rima su tim povodom tokom naredna 24 sata zabranjena bilo kakva protestna okupljanja, a posjetu obezbjeđuje oko 3.500 policajaca.

Manji protest oko 200 ljudi na inicijativu italijanskog udruženja Kurda najavljen je za popodne nedaleko od zidina Vatikana.

Papa, koji se zalaže za međuvjerski dijalog, bio je u Turskoj u novembru 2014.

Erdoğan je za jučerašnju La Stampu izjavio da za Tursku nijedna opcija osim punopravnog članstva u Evropskoj uniji nije opcija, odbacujući francuski prijedlog o “partnerstvu”.

Erdoğan bi tokom dana trebalo da se sastane i sa predsjednikom Italije Serđom Materelom i premijerom Paolom Đentilonijem, prenijele su agencije. Inače, uoči posjete Erdoğan je rekao da očekuje da će sa papom razgovarati i o statusu Jerusalima, u svjetlu odluke američkog predsjednika Donalda Trumpa da taj grad prizna kao glavni grad Izraela.

“SAD je usamljen u odluci administracije predsjednika Trumpa da prizna Jerusalim kao prijestolnicu Izraela”, rekao je Erdoğan. Još je dodao kako “Turska predvodi 1,7 milijardi muslimana širom svijeta, jer trenutno predsjedava Organizacijom za islamsku saradnju, dok je papa Franja ‘broj jedan’ među katolicima”.

“Ta dva važna bloka su, u stvari, odlučujući elementi u ovoj regiji”, rekao je Erdogan, istakavši značaj Jerusalima za nekoliko svjetskih religija. Teme sastanka Erdoğana i pape Franje će, također, biti i situacija u Siriji, izbjeglička kriza, problemi islamofobije i rasizma u svijetu.

Erdoğan i papa Franjo razgovarali su, krajem prošle godine, telefonom upravo o pitanju Jerusalima. Tada su izrazili zadovoljstvo rezultatom glasanja u Ujedinjenim nacijama kojom se od Sjedinjenih Američkih Država tražilo da poništi jednostranu odluku o priznanju Jerusulaima za glavni grad Izraela.

Trumpovu odluku ocijenili su pogrešnim potezom. Složili su se tada i da bi se trebalo sastati kako bi razgovarali o bilateralnim odnosima i međunarodnim pitanjima. Papa je i ranije kritikovao promjenu američke politike prema statusu Jerusalima i pozvao na rešenje problema pregovorima.

federalna.ba/visoko.ba


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE