Muslimani diljem svijeta večeras obilježavaju Lejletu-l-berat, noć oprosta, sudbine i želja.
Mubarek noć Lejletu-l-berat je nastupila sa akšamskim ezanom, a predstavlja vjesnik nadolazećeg mjeseca posta, ramazana, prenosi AA.
Iako su zbog pandemije koronavirusa u džamijama obustavljene kolektivne molitve i druge vjerske aktivnosti, brojni muslimani ovu mubarek noć provode uz molitve u svojim domovima.
Globalna pandemija ni muslimane u Turskoj nije spriječila da obilježe ovu noć, pa su mnogi u krugu članova porodice u svojim domovima odvojili vrijeme i za Lejletu-l-berat.
Nakon što su obavili molitvu, mnogi su mubarek noć obilježili učenjem Kur'ana te uputili dove da što prije prestane pandemija i ratovi u svijetu kao i da se svi bolesni što prije oporave.
U Kur'anu se ova noć spominje u poglavlju Ad-Duhan (Dim) u kojoj Allah, dž.š., kaže da je to blagoslovljena noć u kojoj Bog određuje sve svoje odredbe. Lejletu-l-berat znači oslobađanje, čišćenje. Allah, dž.š., u toj noći oslobađa od grijeha veliki broj ljudi.
Ova mubarek noć ima više imena, noć polovine ša'bana, noć oprosta, noć oslobođenja, noć izlaganja djela, noć rasporeda i odluke. Po časnome hadisu, naziv ove noći je “Nisfuš-Ša‘ban”, što znači polovina mjeseca ša'bana.
Tradicionalno muslimani ovog podneblja mubarek noći provode učeći Kur'an-i-Kerim, klanjajući nafile uz zikr-često spominjanje i veličanje Gospodara, kao i upućivanjem dova Svemilosnom.
Visoko.co.ba/vijesti.ba
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.