BiHMreža spavača teritorijalnih podjela

Mreža spavača teritorijalnih podjela

Muslimani u svijetu postali su krvava moneta za potkusurivanje velikih sila. Zašto se BiH targetira kao potencijalno terorističko gnijezdo. Gdje su Dodikovi spavači, a gdje italijanske izmišljene ćelije. Vlada li Evropom islamofobija. Zašto desničari prepadaju susjede i Evropu BiH, muslimanima i Bošnjacima. Da li na taj način jačaju fašističke strojeve. BiH između terorizma i islamofobije.

„Pa postoji ta intencija, ne sada, ona postoji već decenijama, znači od 1995. do danas da se mi prokažemo kao crna rupa Evrope“, kaže Zlatko Miletić, bivši direktor FUP.

„BiH nema problem sa terorizmom ništa ni manje ni više nego u odnosu bilo koja zemlja Evrope“, ocijenio je Sandi Dizdarević, profesor kriminalističke psihologije.

„Kad naiđete na riječ džihadizam, Balkan itd., terorizam, onda zapravo imate publiku koja to osluškuje“, smatra Sead Turčalo, dekan Fakulteta političkih nauka u Sarajevu.

Publika je to koja od pamfleta pravi senzaciju, i nasjeda na propagandu. U jeku bliskoistočne krize, BiH, iznova, označena kao leglo terorističkih ćelija, rizična za evropsku i nacionalni sigurnost. Od 20, koliko ih je navodno identificirala italijanska obavještajna služba, i Evropa i regija, suzile su interesni krug na one terorističke ćelije kojima je navodno baza BiH. I onda je krenuo ideološki motiviran, a politički koristan narativ, kojem je ovo samo još jedna prilika za prikazati našu zemlju nestabilnom i neodrživom.

„Ništa nije nepoznato u ovom što vi govorite da ovdje postoje razne ćelije, postoji i ono što se zvalo spavači, ako se sjećate prije 10-ak godina sa najvišeg mjesta, to je OSA BIH, rečeno je da u BIH, tada, prije 10 godina, oni registruju tri i po hiljada spavača koji čekaju znak da nešto urade, i mi se trudimo da obezbijedimo da je stabilna RS“, navodi Milorad Dodik, predsjednik RS (SNSD).

Stabilna RS – nestabilna BiH – politički cilj od kojeg Dodik ne odustaje. U pokušaju stvaranja novog stanja na terenu, zbirci pamfleta o ugroženosti RS-a, unitarnoj državi sa muslimanskom većinom, pridružio je i ovaj talijanski, navodno top secret dokument.

„RS je ekonomski u dubiozi. Kako će Milorad Dodik sljedeće izbore da izađe osim ako ne bude izmislio neke terorističke, neka grupisanja nekih određenih naroda itd. da bi na neki način pokrenuo to svoje biračko tijelo“, smatra Ramo Isak, ministar unutrašnjih poslova FBiH (SN).

„Onda se pojavljuje takav izvještaj koji upravo hrani taj politički spektar kojem gospodin Dodik pripada – radikalni desničarski politički spektar koji ima jednu islamofobnu, antimigracionu, rasnu, identiteski profiliranu politiku“, dodao je Turčalo.

„U medijima i na sve druge načine prevladava samo taj prefiks islamskog terorizma. To ne znači ako jednoj zemlji pokušavate izvršiti secesiju u toj zemlji i to je na izvjestan način terorističko djelo, s obzirom da ozbiljnom prijetnjom ili silom hoćete da kroz strah koji širite u stanovništu ustvari da nametnete svoj politički cilj. Znači takav oblik ponašanja, on nema samo u BiH prefiks islamskog ima i prefiks i nekih drugih naroda“, kaže Miletić.

U danima kada je BIH, prateći svjetske trendove dizanja stepena sigurnosti, to i sama uradila, priča o mreži terorista podijelila je i sigurnosne službe naše države po nacionalnim šavovima. Dok naši izvori iz obavještajno sigurnosnog sektora tvrde da nema nijedne potencijalne opasnosti od terorista, državni ministar sigurnosti Nenad Nešić ih traži.

„Mi znamo šta imamo unutar BIH, znamo sa čim raspolažemo i na koga moramo posebno motriti i vjerujte da mi to radimo. Ali evo sad vama kažem da smo spremni da djelujemo represivno silom, da spriječimo bilo kakvu mogućnost takvog nekog napada bilo u BiH, bilo negdje u Evropi“, kazao je Nešić (DNS).

„To su netačne informacije da postoje terorističke ćelije na prostorima BIH. Mi smo došli do informacija na koji način su određene službe došle do tih informacija, to su neki likovi koji sebe prezentuju kao neki eksperti, razumijete, i daju neke informacije, za neki sitni novac, a te neozbiljne obavještajne agencije to koriste i prezentuju javnosti“, napominje Isak.

Zvaničnog akta italijanske obavještajne službe u BiH nema ali je onaj nezvanični propagandni poslužio za aktiviranje rada Udarne grupe za borbu protiv terorizma pri državnom tužilaštvu, iako je imala posla, jer je u posljednjem izvještaju State Departmenta navedeno da zbog secesionističke retorike I opstrukcije rada državnih insitucija ta borba bilježi male rezultate. Iako I dalje, tvrde iz SAD-a, postoji opasnost od terorizma izazvanog nasilnim ekstremističkim ideologijama i nacionalističkim grupama.

„Moramo kazati da je ta služba u antiterorističkoj koaliciji dakle unutar EU u kojoj je i BiH. Samim tim takve informacije bile bi proslijeđene svim kolegama dakle u različitim agencijama koje bi tretirale tu informaciju“, naglašava Dizdarević.

„Gospoda iz Italije ako imaju podatke o tim kako ih oni nazivaju 20 terorističkih ćelija na Balkanu, moram ih podsjetiti da su oni sporazumima dužni da dostave te podatke nadležnim institucijama“, ističe Miletić.

„Ove države koje nas nešto optužuju, pa one skoro svaki sedmi dan imaju neki teroristički čin i oni nama nešto, pa neka se bave svojom sigurnošću, neka malo se bave da poredaju stanje u svojoj državi, pa njihovi stanovnici i građani nisu sigurni“, kaže isak.

Javno targetiranje balkanskih zemalja, a posebno BiH, pratili su i regionalni i domaći mediji. U tome su prednjačili susjedi i komšije, kojima je skretanju pažnje sa onih unutrašnji potencijalnih opasnosti, BiH poligon gdje tema terorizma alarmira na oprez tezom o muslimanima ekstremistima.

„Interesantno je zbog same činjenice da se pojavljuje u trenutku kada imamo jednu novu bliskoistočnu krizu, s druge strane praktično uoči sljedeće izborne godine u Evropi, izbora za Evropski parlament i cjelokupna priča ide s jedne strane na ruku jednom cijelom desnom sprektru političkih partija čija je politička platforma uglavnom usmjerena na antiimmgracionu politiku i jednu islamofobnu agendu“, pojasnio je Turčalo.

„Znate šta je problem? Mi se moramo sada pozabaviti određenim stvarima koje ne bi trebali da ova dezinformacija nije iscurila, a to je da neka od tih država sad ne pokuša nešto u našoj državi pa da bi mogli prstom pokazati evo vidite to se dešava. Sjećate se Kolinde šta je govorila, te neke grupe terorističke itd., nije tačno ali tada nije imao niko da kaže da to nije tačno. Ja sad kažem nije tačno i nije tačno, stanovnici BIH su sigurni i ne trebaju se uznemiravati“, poručio je Isak.

U jeku nove migrantske krize, antimigrantski nastrojene snage u EU, recikliraju izvještaj o navodnih 20 džihadističkih ćelija, a koje čine povratnici sa sirijskog I iračkog ratišta, skupine salafijskog i vehabijskog porijekla, I to sa prostora Balkana gdje žive muslimani.

„Ne označava se samo BIH, označavaju se i druga područja, na području Zapadnog Balkana. A to su područja Sjeverne Makedonije, Kosovo, Albanije, Sandžaka ili Raške u Srbiji, područje BiH, područje sjeverne i istočne Crne Gore. Nisu to samo ta područja, sigurno da ti elementi radikalni cirkuliraju i prema Evropi iprema regiji“, izjavio je Ante Letica, bivši voditelj operacija Sigurnosno-obavještajne agencije Republike Hrvatske.

„Upali smo u priču da se ovdje bošnjački i muslimanski identitet i u BIH, i na Kosovu i u Albaniji, pretvara zapravo u sigurnosni izazov, sigurnosnu prijetnju, radi se o sekuritizaciji da tako kažem identiteta jedne grupe ljudi koja zbog toga mogu biti izloženi u nekom širem evropskom kontekstu drugačijem tretmanu kad se radi o ulasku u zemlje EU itd.“, ističe Turčalo.

„Ta priča o BiH, o ratnicima koji su sa ovog područja učestvovali u ratu u Siriji razlikuje se od priče Zapadne Evrope jer su mnogi ratnici iz Londona, iz Beča i Berlina takodjer učestvovali na tim ali vjerujemo da su oni ovdje apsorbirali se i zaboravili tu svoju prošlost“, kaže Edhem Bičakčić, predsjednik Sabora Islamske zajednice BiH.

„Čovjek je podložan manipulaciji pogotovo kada se zloupotrebljavaju religijski simboli i religijski stavovi onda bi zapravo opravdano mogli reći da su politički subjekti u BiH radikalni“, kategoričan je Dizdarević.

Radikalno je i sa hrvatske granične linije. Od podizanja žica do nasilnog odvraćanja migranata u BiH. Jer upravo u tim grupama, a na balkanskoj ruti, kako je označeno, regrutuju se novi članovi terorističkih ćelija, izvora sigurnosnih rizika i prijetnji.

„Ne trebamo potcjenjivati taj problem, od te autobombe Handale u Mostaru 97. godine koji inače imao papire Republike Hrvatske. Pa imamo 2005. Begtašević zvani Maksimus pokušaj terorističkog akta, pa imamo 2010. napad na PU Bugojno Ikanović Bajro i ostali, pa imamo 2011. Mevlida Jašarevića pa imamo 2017.napad na policijsku upravu Zvornik“, navodi Miletić.

„Mi smo u proteklih 30 godina imali niz krivičnih djela u vezi s terorizmom ili terorizma. Fenomen nije prekinut, on postoji ali smatram da nadležne policijske i obavještajne strukture u BiH taj fenomen drž pod kontrolom“, dodao je Dizdarević.

Potvrdio je to 2015. godine teroristički napad u Parizu, čiji su učesnici migrantskom rutom, a preko Balkana, došli do Francuske. 2017. godine lociran je i Mirsad Kandić, operativac ISIL-a, osuđen na doživotni zatvor u SAD-u. Vrhunac migrantske krize i propusnost bh. granica iskorišten je za širenje terorističke mreže, pa i kroz našu državu 2019. godine.

„Mi smo takvim jednim pristupom i kroz razmjene podataka prvenstveno kroz rad sa OSA BiH i međunarodnim partnerima u toj migrantskoj populaciji uspjeli identifikovati pet lica koja su se mogla dovesti u vezu sa terorizmom, ta lica smo izdvojili, stavili pod nadzor u imigracioni centar, izrekli mjere protjerivanja i udaljili iz BiH. Otprilike smo sada negdje već prešli broj iz 2019. godine kada smo imali najveći broj registrovanih migranata ali situacija apsolutno nije zabrinjavajuća“, kazao je Mirsad Buzar, zamjenik direktora Službe za poslove sa strancima.

Letica je dodao: „Ti kanali su pogodni za ubacivanje terorističkih elemenata ali za krijumčaranje oružja, droge itd. jer se svi kanali koriste dok su prohodni dok ih policija i sigurnosne službe ne presjeku.

„Ne znamo identitet ljudi niti možemo utvrditi identitet tih ljudi. Također ne znamo ni eventualnu kriminogenezu tih ljudi niti pripadnost određenim formacijama. To su zapravo potencijalni sigurnosni fenomeni iz kojih mogu proizaći i sigurnosni rizici i u krajnjoj instanci sigurnosne prijetnje“, navodi Dizdarević.

„Prošle godine je bilo 14.000 ilegalnih ulazaka u BiH, to ne znači da među tim ljudima nema jedan, dva, tri, pet terorista koji su došli iz neke zemlje uglavnom se radi o pripadnicama zemalja afroazijskog porijekla i mi moramo biti ozbiljni u tom smislu da provjerimo te osobe da znamo njihov identitet da uzmemo njihove podatke“, kaže Miletić.

Etiketa legla terorista i terorizma, ISILOVACA na slobodi, džihadista, paradžemata, a u posljednje vrijeme i ona o radikalnim Bošnjacima agenda je onih čije su ideologije I političko djelovanje izvor onoga što je presuđeni projekat – UZP, a koji i danas u Evropi dijele iste vrijednosti kao onaj desničarski krug ojačan na antimigrantskoj i islamofobnoj politici.

„Ono što se inicira i što sadrži ta informacija odnosno izjava da budem konkretniji jeste fokus na ljude koji su se vratili sa sirijskih i drugih ratišta. Također ono što građani trebaju znati jeste da većina tih ljudi po povratku u BIH je postala predmet pravosudnih i istražnih organa“, pojasnio je Dizdarević.

„Imamo ljude koji idu na ratišta u Ukrajinu , na obje strane, na ukrajinskoj i na ruskoj, i treba da budu jednako tretirani kao svi ostali ,a ne vjerujem da imamo bilo kakve spavače kao što se to definiše unutar ovih obavještajnih formi, vidjet ćemo od onih koji su plasirali takve informacije na čemu su one zasnovane“, rekao je Bičakčić.

„Ako smo mogli 2020.- 2021. procesuirati ljude koji su išli u Siriju i neke koji su učestvovali u nekim drugim jedinicama ISIL- a ili Al Nusre ili ne znam već gdje, znači moramo imati isti tretman i prema tim osobama koje učestvuju u ratnim sukobima i u nekim drugim zemljama“, Miletićevo je mišljenje.

„Ovdje je bilo tako jedno suđenje, nije došlo do presude. U Srbiji su takvi ljudi ili su presuđivani na uvjetne kazne ili nisu tretirani. Očigledno u suštini da se i tu gleda zapravo kroz jednu drugačiju, možemo reći ideološku prizmu, a ne onoga što stoji zapravo u zakonu gdje je svako ratovanje na teritoriji druge države i pridruživanje nekim stranim jedinicama kažnjivo“, kaže Turčalo.

U skladu sa Kolindinim 10 hiljada Isilovaca u BIH, Orbanovim upozorenjima o 2 miliona muslimana u EU, Janšinom pozivom na naoružavanje, Dodikovim spavačima, stranački samoprozvani obavještajci, paraobavještajci, refabriciranim obavještajnim podacima otvaraju terorističku mrežu iznad Balkana. Upitno je s kojim ciljem BiH targetira EU, ali je jasno zašto to radi Milorad Dodik – secesionista, iza kojeg je mreža spavača teritorijalnih podjela.

Visoko.ba/federalna.ba


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE