SportDržavni TimMladi Zmajevi poraženi na gostovanju u Francuskoj

Mladi Zmajevi poraženi na gostovanju u Francuskoj

U-21 reprezentacija Bosne i Hercegovine u Le Mansu poražena je od Francuske sa 2:0, u okviru 7. kola grupe H kvalifikacija za EURO 2025.

Uvodni dio utakmice odvijao se uglavnom na sredini terena, bez značajnijih prilika za gol. Prvu ozbiljniju šansu imala je selekcija Francuske u 20. minuti kada je Ekitike šutirao s pet metara, ali nedovoljno precizno, što je Damijanoviću omogućilo uspješnu odbranu. Pet minuta kasnije, Sildillia je pucao s ivice šesnaesterca, no lopta je otišla preko gola. Naša selekcija uzvratila je u sljedećem napadu, ali Mustafić nije najbolje reagovao glavom na ubačaj sa strane. U 30. minuti, isti igrač pokušao je udarcem iz daljine, ali lopta je otišla preko prečke. Tri minute kasnije, domaći su dobili penal nakon što je Čelik nepropisno zaustavio Ekitikea. On je preuzeo odgovornost, ali Damijanović je sjajno intervenisao i odbranio jedanaesterac. Ipak, Francuzi su došli do vodstva u 35. minuti kada je Aliouche postigao gol za 1:0, što je bio i rezultat prvog poluvremena.

Početak drugog poluvremena donio je novi penal za Francusku. U 55. minuti, Čelik je ponovo nedozvoljeno startovao na Ekitikea, koji je preuzeo odgovornost i ovoga puta bio precizan, pogodivši za vodstvo od 2:0. Nakon toga, naša selekcija stvorila je dvije dobre prilike. U 63. minuti, Bristrić se sjajno oslobodio čuvara nakon dubinske lopte, ali njegov šut odbranio je golman domaćih. Tri minute kasnije, Kahvić je šutirao glavom nakon kornera, ali lopta nije pronašla put do mreže. U 72. minuti, Akliouche je uputio još jedan opasan udarac, no Damijanović, koji je večeras briljirao, ponovo je odbranio. Do kraja utakmice nije bilo većih prilika, te se rezultat nije mijenjao.

Selektor Vinko Marinović nakon utakmice izjavio je:

„Naš cilj do kraja ovih kvalifikacija je izgraditi tim za sljedeci ciklus. U ovoj ekipi imamo mnogo talentovanih igrača, čak i 2006. i 2007. godine, što me posebno raduje jer smo stvorili solidnu osnovu za budućnost.. Što se tiče same utakmice, želim čestitati igračima na zalaganju, disciplini i profesionalnom odnosu. Smatram da smo taktički odigrali veoma dobro, uspješno neutralizujući protivničke prednosti. U fazi napada stvorili smo tri dobre prilike za gol, ali ih, nažalost, nismo iskoristili. Zadovoljan sam, s obzirom na mladost našeg tima, ovo je važno iskustvo, a svi dijelimo istu želju, razviti kvalitetne fudbalere.“

Francuska – Bosna i Hercegovina 2:0 (1:0)

Sudija: Goga Kikacheishvili

Strijelci: Akliouche 35’, Ekitike 57’

Žuti kartoni: Omerović, Mustafić, Agoume.

Bosna i Hercegovina: Luka Damijanović, Senad Mustafić, Nidal Čelik, Tarik Muharemović, Savo Šušić, Nail Omerović (90+4 Enver Kulašin), Niko Kovač (89. Rijad Smajić), Eldar Mehmedović (79. Muamer Hamzić), Admir Bristrić (79. Kerim Alajbegović), Irfan Ramić, Stefan Marčetić (46. Aleksandar Kahvić). Selektor: Vinko Marinović.

Fracuska: Guillaume Restes, Kiliann Silldila, Shrislin Matsima, Castello Lukeba, Quentin Merlin, Enzo Millot (77. Ismael Doukoure), Johann Lepenant, Lucien Agoume, Wilson Odobert (77. Dilane Bakwa), Hugo Ekitike (77. Mathys Tel), Maghnes Akliouche (88. Georginio Rutter). Selektor: Gérald Baticle.