Fondacija “Ljudskost u akciji” Bosna i Hercegovina je u proteklih pet mjeseci implementirala projekat pod nazivom “Društvene igre otvaraju puteve angažmanu mladih u pitanjima u vezi sa EU u BiH”, koji je okupio 12 mladih ljudi iz cijele BiH sa ciljem kreiranja tri društvene igre na ploči o Evropskoj uniji.
Predstavnik te Fondacije, Kerim Hodžić istakao je za Fenu da su projekat podržali British Council u BiH i Evropska unija u okviru programa “Evropska shema za mlade stručnjake”.
– Cilj ovog projekta je izgraditi kapacitete mladih kroz uspostavljanje mreže „kreatora igara“ koji zajedničkim angažmanom rade ka poboljšanju njihove sposobnosti da razumiju različite i međusobno povezane aspekte građanskog i demokratskog angažmana u oblastima u vezi sa EU i integracijom BiH u Uniju – istakao je.
Sredinom marta, naglasio je, održan je trodnevni trening u Sarajevu kada su učesnici imali priliku slušati predavanje o temi demokratske tradicije EU, vrijednostima, vanjskim politikama, ekonomskom angažmanu EU u svijetu i procesima unutar EU.
Pojasnio je da su mladi iskoristili vrijeme da pod mentorstvom tri mentorice kreiraju koncepte svojih igara na ploči koje su tokom aprila i maja dorađivali i u konačnici kreirali vizuale za igre sa dizajnerima.
Tokom maja učesnici su proveli pilot-testiranja u Sarajevu, Zenici, Tuzli, Mostaru i Banjoj Luci sa svojim vršnjacima. U konačnici 18. juna je održan finalni događaj kada su se predstavili video tutorijali za igre na ploči koje su učesnici kreirali.
Igre “Eurochase”, “Euforija” i “36” će biti dostupne potpuno besplatno u PDF formatu od 30. juna na web stranici Fondacije “Humanity in Action” Bosna i Hercegovina na linku: https://www.humanityinaction.org/gamifying-eu-realities-in-bih/
Visoko.co.ba/federalna.ba/Fena
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.