SportDržavni TimMlada reprezentacija BiH poražena od Švedske

Mlada reprezentacija BiH poražena od Švedske

U-21 reprezentacija Bosne i Hercegovine poražena je danas u Borasu od Švedske sa 0:4 u utakmici kvalifikacija za Euro 2023.

Nakon duela Đorđa Milojevića i Pavla Vagića u kaznenom prostoru bh. tima dosuđen je penal za Švedsku. Siguran izvođač jedanaesterca bio je Anthony Elanga u 24’.

U sudijskoj nadoknadi prvog poluvremena Patrik Wålemark na asistenciju Bilala Husseina udvostručuje prednost domaćina.

U nastavku Šveđani postižu još dva gola. Elanga je u 75’ nakon dodavanja Tima Price postigao još jedan gol, dok Hussein dva minuta poslije bilježi još jednu asistenciju, a strijelac je bio Benjamin Nygren.

Selektor Slobodan Starčević je zbog povreda u ovom susretu izvršio tri prinudne izmjene. Ivan Bašić je u 36’ osjetio bol u koljenu, te je zamijenjen. O stepenu njegove povrede biće više informacija nakon pretraga koje će obaviti po povratku u Sarajevo. Adrian Leon Barišić je povrijedio skočni zglob, te on neće bitiu konkurenciji za naredni meč. Zbog udarca u glavu teren je morao napustiti Amar Begić, ali on će biti spreman za utakmicu sa Crnom Gorom.

Starčević je nakon susreta izjavio:

„Težak poraz za nas. Desile su nam se i tri povrede i sve je išlo na stranu Švedske. Protivnik je igrao stabilno, brzo, na jednostavan način su stvarali šanse i u konačnici bili efikasni. Mi smo bili konkurentni do prvog gola, nakon toga je igru kontrolisao protivnik. Sad se moramo okrenuti utakmici sa Crnom Gorom i pokušati da popravimo utisak o ovoj ekipi. Zahvalio bih se navijačima koji su došli danas u Boras da bi nas podržali. Žao mi je i zbog njih što nismo ostvarili bolji rezultat.“

U kvalifikacionoj grupi F večeras je odigran još jedan meč u kojem je Italija kao gost pobijedila Republiku Irsku sa 2:0.

Mladi zmajevi kvalifikacije nastavljaju u utorak, 16. novembra kad će na Grbavici ugostiti Crnu Goru.

Švedska-Bosna i Hercegovina 4:0 (2:0)

Stadion: Boras Arena, Boras

Sudija: Dumitri Muntean (Moldavija)

Golovi: 1:0 Elanga (24’, penal), 2:0 Wålemark (45'+2), 3:0 Elanga (75’), 4:0 Nygren (77’)

Žuti kartoni: Sarr, Svensson (Švedska), Mešinović, Milojević, Mašić (BiH)

Švedska: Samuel Brolin, Hussein Ali, Aiham Ousou, Pavle Vagić, Daniel Svensson, Patrik Wålemark (81. Jesper Tolinsson), Carl Gustavsson, Bilal Hussein (87. David Edvardsson), Anthony Elanga (81. Erik Ring), Amin Sarr (70. Tim Prica), Rami Al Hajj (70. Benjamin Nygren). Selektor: Poya Asbaghi

Bosna i Hercegovina: Nikola Ćetković, Adrian Leon Barišić (58. David Čolić), Đorđe Milojević (46. Zvonimir Petrović), Nenad Nikić, Jasmin Osmić, Amar Begić (53. Andrija Drljo), Andrej Đokanović, Belmin Mešinović (46. Jovan Pavlović), Milan Savić, Ivan Bašić (36. Amar Memić), Anes Mašić. Selektor: Slobodan Starčević.