Mediteranska prehrana bogata povrćem, voćem, integralnim žitaricama i maslinovim uljem te s malim udjelom mliječnih proizvoda i mesa dobra je za gene.
Američki znanstvenici utvrdili su da je takav način prehrane povezan s duljim telomerima, zaštitnim strukturama na krajevima kromosoma. Kraći telomeri povezani su s kroničnim bolestima povezanim sa starenjem i kraćim životom.
Znanstvenici su koristili podatke o 4.676 zdravih žena čija je prehrana bodovana s jedan do devet bodova ovisno o sličnosti s idealnom mediteranskom prehranom.
Znanstvenici su mjerili njihove telomere krvnim pretragama i pratili ih više od 20 godina periodičnim testovima.
Prema istraživanju objavljenom u časopisu BMJ praćen je njihov indeks tjelesne mase, pušenje, tjelesna aktivnost, reproduktivna povijest i drugi faktori i otkriveno je da su telomeri bili to dulji što je prehrana bila bliža idealnoj mediteranskoj.
Za svaki bod manje na ljestvici sličnosti s mediteranskom prehranom organizam je brže stario za godinu i pol, procijenili su znanstvenici.
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.