SvijetMediji u Srbiji o smrti Prigožina: Od činjenica do nagađanja

Mediji u Srbiji o smrti Prigožina: Od činjenica do nagađanja

Glavna svjetska vijest da je šef paravojne grupe Wagner Jevgenij Prigožin poginuo u Rusiji, odjeknula je i u medijima u Beogradu, te se nalazi na svim portalima i skoro svim naslovnim stranama novina, ali još nema reakcija državnog vrha. Dnevni listovi danas na različite načine pišu o smrti Prigožina, od toga da tu svjetsku vijest prenose samo kao informaciju, sa navodima iz svjetskih medija i kratkom biografijom Prigožina, do nagađanja šta se dogodilo u Rusiji i može li Wagner da preživi bez Prigožina.

Najstariji dnevni list u Srbiji “Politika” na naslovnoj strani u kratkom naslovu navodi “Rosavijacija: Prigožin poginuo u padu aviona kod Moskve”, dok u tekstu prenosi vijest o smrti Prigožina, informacije iz stranih izvora o letu i iznosi nekoliko teorija o tome gdje je Prigožin bio u posljednje vrijeme.

List “Danas” kratko prenosi informaciju o pogibiji Prigožina, navodima da se njegovo ime nalazi među poginulima, uz faktografsku priču o pokušaju puča u jednom pasusu. Priča o smrti Prigožina čak nije ni na naslovnoj strani.

List “Nova” na naslovnoj strani piše “Srušio se avion u Rusiji, kanal blizak Wagneru tvrdi da je Prigožin poginuo”, a u tekstu iznosi do sada poznate činjenice objavljene u stranim medijima o smrti vođe Wagnera, isječak iz njegovog posljednjeg obraćanja kada je izjavio da “Čini Rusiju još većom na svim kontinentima, a Afriku još slobodnijom”, ali i navode zapadnih analitičara da iza smrti Prigožina stoji Putin.

Prigožinova smrt tema je na naslovnici lista “Blic” u vidu manjeg naslova “Dva mjeseca poslije pobune Wagnera i marša na Moskvu Prigožin nastradao u padu aviona”, u samom tekstu u novinama osim prenošenja pisanja svjetskih medija, dodaju se prateći sadržaj sa naslovima “Često koristio i dvojnike” i “Avion oborila ruska PVO”.

List “Večernje novosti” u malom tekstu na naslovnici piše “Nesreća u Tverskoj oblasti, Prigožin poginuo pri padu aviona u Rusiji”, dok toj temi posvećuje cijelu stranu u novinama i prenosi poznate činjenice iz istrage, izjave ruskih analitičara koji smatraju da je riječ o diverziji kako bi vođe Wagnera nestale ili da su likvidaciju organizovale ukrajinske službe, ali i izjavu američkog predsjednika koji vjeruje da iza svega stoji predsjednik Rusije.

Tabloid “Informer” koji je u vrijeme dolaska ruskog predsjednika Vladimira Putina u Srbiju 2019. iznajmio bilbord na kojem je pisalo “Spasibo Putin” na naslovnoj strani u centralnoj temi piše: “Tragičan kraj šefa ruske paravojske: Poginuo Jevgenij Prigožin; Srušio mu se avion”, taj list piše i da je vođa grupe Wagner “stradao kada je u srijedu pao privatni avion kojim je letio iz Moskve u Sankt Petersburg” i da je poginuo dva mjeseca nakon što je “pokušao da izvede puč u Rusiji”.

U tekstu se prenose i pisanja stranih medija, ali i biografija Prigožina sa naslovom “Počeo kao kriminalac i prodavač hot-dogova”.

Tabloid “Srpski telegraf” toj temi posvetio je mali tekst na naslovnoj strani “Poginuo vođa Wagnera: Prigožinov avion se srušio”, a u tekstu u novinama piše “Prigožina smaknula raketa”, uz navode iz svjetskih medija i sa biografijom vođe Wagnera.

– Reakcija Srbije na Vagner

Državni sekretar u Ministarstvu odbrane Nemanja Starović gostovao je jutros na Radio-televiziji Srbije i rekao da je jedino sigurno da je došlo do pada aviona, ali da se mora sačekati da se zvanična istraga završi i da ne bi ulazio u spekulacije.

U januaru ove godine na balkanskom servisu Russia Today pojavila se reklama Wagnera u kojem se poziva na pridruživanje toj grupi.

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić tada je osudio taj spot i istakao da će iko ko bude ratovao na stranim ratištima biti uhapšen po povratku u Srbiju.

Tada je ministar spoljnih poslova Ivica Dačić rekao da ne zna o čemu se radi, ali da “postoje jasni zakoni koji definišu da Srbija ne dozvoljava učešće i kažnjava sve one koji učestvuju u ratnim dejstvima van teritorije Srbije” i dodao da to važi za sve strane “bilo da je riječ o Rusiji, Ukrajini ili Islamskoj državi”.

Krivičnim zakonikom u Srbiji predviđene su kazne i za one koji učestvuju u ratovima na stranim ratištima pojedinačno ili grupno, ali i za one koji “vrbuju” za odlazak na strana ratišta.

U to vrijeme i savjetnik u State departmentu Derek Chollet upozoravao je da Wagner grupa nastoji da regrutuje vojnike u Srbiji, dok je sam Prigožin tada demantovao bilo kakav kontakt Wagnera sa Srbijom.

– 28 osuđenih zbog ratovanja u Ukrajini

Poslije pobune Wagnera u junu ove godine Dačić je rekao da se Srbija ne miješa u unutrašnja pitanja Rusije, iako bi Srbija kao prijateljska zemlja željela da se stvari rješavaju na politički način.

Za ratovanje na stranim ratištima Viši sud u Beogradu osudio je 2018. godine 28 državljana Srbije koji su učestvovali u ratu u Ukrajini, od kojih je 26 priznalo krivicu ili se nagodilo sa Tužilaštvom. Protiv četvoro je izrečena zatvorska kazna, a ostalima su izrečene uslovne kazne.

Visoko.ba/federalna.ba/AA


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE