Poznati australski kuhar razotkrio je neke od opće poznatih kuharskih mitova i objasnio zašto ih ne treba više primjenjivati.
Profesionalni kuhar Adam Liaw, pobjednik drugog serijala MasterChef Australia, poznati televizijski kuhar i autor više kuharskih priručnika, obraćajući se svojim fanovima na Twitteru, ukazao je na najčešće greške koje radimo dok kuhamo, pozivajući svoje fanove da se slobodno ne slože s njim, ali ističući da su njegove tvrdnje tačne.
Pogledajmo neke od njegovih najboljih savjeta, uključujući zašto ne trebamo koristiti dobro vino za kuhanje i zašto je mariniranje mesa besmisleno.
Kvalitetno vino ne treba koristiti u kuhanju
Prvi mit koji je Liaw razotkrio vezano je za kuhanje u vinu. Opće poznata praksa i bezbroj savjeta kaže da je potrebno da to vino bude kvalitetno. Međutim, Adam se ne slaže s tom tvrdnjom.
“Nakon što ste skuhali svoje vino s nekoliko kilograma mesa i povrća, da ne znate, teško bi pretpostavili da je tu bilo vino, a kamoli da je bilo “dobro”, kaže Liaw, a prenosi News.
Prema njegovim riječima, ova praksa ne treba se primjenjivati jer “samo uzalud trošite dobro piće.”
Teflonske tave nisu za sve
Teflonske tave, za koje se ne lijepi hrana, ne bi trebale biti izbor za pripremu baš svih jela. Kako Liaw tvrdi, oni su dobri za prženje jaja, palačinke ili neku drugu mekanu hranu.
On objašnjava da je problem što se pri pripremi hrane u ovakvim posudama ulje i voda pretvaraju u “zrnca” i toplina ne može biti ravnomjerno raspoređena – suprotno od onoga što želimo postići u kuhanju.
Mariniranje je besmisleno
Kako Liaw navodi, mariniranje hrane nema svrhu, osim ako ne mariniramo meso koje je tanko izrezano.
Prema njegovim riječima, ako su deblji komadi, marinada ne “prodire u meso” što znači da začinski dodaci uglavnom ostaju samo izvana.
“To izaziva da meso i začini izgore i da se s vanjske strane mesa ne skuha kako treba”, kaže Liaw.
Potapanje mesa u slanu vodu je loše
Ovo je način da se dodaju okus i vlaga u određenu hranu, posebno u meso s malim postotkom masnoće, navodi magazine Taste.
Adam se ne slaže s tim. Prema njegovim riječima, potapanjem mesa u slanu otopinu, a prije termičke obrade, razrjeđuje se okus mesa i dodaje višak vode. Bolje je samo posoliti meso prije kuhanja, a kako bi ostalo sočno tijekom procesa termičke obrade.
“Proces suhog soljenja mesa djeluje tako da sol usporava skupljanje mišićnih vlakana.”
“Meso se manje skuplja tijekom kuhanja, što znači da će manje vlage biti istisnuto vani, dajući sočniji i aromatičniji rezultat”, navodi Adam.
Patlidžan nije potrebno soliti prije pripreme
Patlidžan je lagano povrće koje se može koristiti gotovo uz svako jelo, osim što postoji onaj dosadni dio pripreme koji zahtijeva da ga prvo posolimo, zatim pričekamo da upije sol, a onda isperemo.
Prema tvrdnjama Adama, ova je praksa čista zabluda.
“Patlidžani nisu gorki već 50 godina”, kaže on, dodajući: “Probajte sirovi patlidžan, ima okus kao nedozrela jabuka.”
Visoko.co.ba/klix.ba
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.