Iz Vlade Makedonije saopšteno je da će kampanja biti transparentna i da će za nju biti korištena i sredstva ušteđena od reprezentacije ministarstava.
Iznos za sada nije poznat, a ministarstva i drugi državni organi imaju obavezu da u roku od tri dana obavijeste Ministarstvo finansija sa koliko sredstava za kampanju raspolažu.
Građani Makedonije će se na referendumu izjasniti o pitanju: “Da li ste za NATO i EU, uz prihvatanje sporazuma između Makedonije i Grčke?”.
Prema podacima Državne izborne komisije, u birački spisak Makedonije upisano je 1.805.700 građana koji imaju pravo da se na referendumu izjasne o dogovoru sa Grčkom u vezi sa novim nazivom države Republika Sjeverna Makedonija, prenose agencije.
Makedonija i Grčka potpisale su 17. juna sporazum kojim je okončan višegodišnji spor dvije države zbog naziva Makedonije.
Naziv Makedonija, nakon raspada Јugoslavije 1991. godine, postao je predmet rasprave između Skoplja i Atine, a pregovori o rješenju vođeni su od 1992. godine.
Ključni grčki argument bio je da korišćenje naziva Makedonija predstavlja “bezbjednosnu prijetnju” jer Grčka tako naziva svoju sjevernu oblast.
vijesti.ba/visoko.ba
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.