Ifet Mahmutović je ostvario dva velika uspjeha u sjedećoj odbojci od kada je na mjestu izbornika Bosne i Hercegovine.
Bosna i Hercegovina je izgradila reputaciju jedne selekcije s najvećom tradicijom u svijetu koja je osvojila dvije paraolimpijske zlatne medalje, tri naslova svjetskih prvaka i može se pohvaliti s 10 europskih naslova među brojnim priznanjima.
Od 4. do 11. studenog bh. muška i ženska reprezentacija borit će se za svjetske naslove na domaćem terenu u Sarajevu od 4. do 11. studenog.
U intervjuu za worldparavolley.org, 52-godišnji taktičar je podijelio svoja razmišljanja o tome koje bi mjere bile potrebne da bi se njegov tim odveo na postolje najvećeg sportskog događaja i svoj pogled na nove izgled njegovog tima koji će naslijediti zlatnu generaciju.
Kako biste opisali svoj rad u protekloj godini? Koji su bili izazovi i promjene u momčadi od vašeg imenovanja za trenera?
Bilo je izazovno i teško boriti se protiv momčadi za koju su svi počeli pomalo
zaboravljati, vjerojatno zbog prosječne starosti tima ili percepcije javnosti ili toga da su osvojili zlato. No, vidio sam da je mojim igračima stalo vratiti taj zlatni sjaj, stoga su svi u momčadi uložili puno rada i truda u protekloj godini. A dokaz svega za što smo radili su zlatne medalje na Europskom prvenstvu i Zlatnoj ligi u Sarajevu.
Je li bilo promjena u sastavu momčadi, kako mlađi naraštaj može doprinijeti rezultatima s obzirom da su veterani dobro navikli na uspjehe?
Sadašnja reprezentacija sastavljena je od mladih i iskusnih igrača. Najviše me raduje kod mlađih koliko vjeruju u sebe. Uvjeren sam da će krenuti putem zlatne generacije. Stariji igrači pridonijet će iskustvom i savjetima, pa će ova momčad biti poznata po spoju mladosti i iskustva.
Što mislite o sarajevskom domaćinstvu Zlatne lige za muškarce gdje su muškarci obranili naslov bez izgubljenog seta, te Srebrne lige za žene gdje su žene ostvarile prvu povijesnu pobjedu?
Lijepo je vidjeti da su naše mlade djevojke svojim prvim nastupom i povijesnom pobjedom dale nadu da će i one slijediti put muške reprezentacije. Siguran sam u njihove buduće podvige, ali to će ovisiti o potpori nacionalnog saveza i koliko će se raditi na razvoju ženske sjedeće odbojke.
Hoće li Bosna i Hercegovina kao osvajač svjetskih naslova u Kairu 2002., Roermondu 2006. i Elblagu 2014. osvojiti novo zlato kao domaćin u Sarajeva 2022.? Koja su vaša očekivanja budući da će se vaši dugogodišnji suparnici Iran i druge reprezentacije natjecati za naslov svjetskog prvaka?
Pobjednici nikada ne bi rekli da je najvažnije sudjelovati. Naši rezultati ne dopuštaju nam reći da je samo sudjelovanje važno. Stoga se moramo motivirati da igramo u svojoj zemlji i trebamo dati sve od sebe da po tko zna koji put obradujemo naše sunarodnjake svojim uspjehom.
Bosna i Hercegovina je dobila veliko povjerenje World ParaVolleya kao domaćin Svjetskog prvenstva, koliko je domaćinstvo ovog natjecanja značajno za razvoj para sporta i promociju sporta i države u svijetu?
“Dobiti priliku organizirati natjecanje poput Svjetskog prvenstva u sjedećoj odbojci, koje po broju sudionika nadmašuje Paraolimpijske igre, za nas je uistinu velika čast i odgovornost. Dovesti stotine najboljih sjedećih odbojkaša i odbojakšica u našu zemlju već je ogroman uspjeh.
“Ovo je kruna generacije koja je krenula 1999. godine zlatom u Sarajevu, a sada nam se pruža prilika da 2022., opet u Sarajevu, završimo zlatom. Uspjeh naših igrača u promociji zemlje je nemjerljiv, a organizacija stavlja Sarajevo u središte pozornosti kao grad sporta i sportskih događaja na svjetskoj razini.”
Svjetsko prvenstvo u sjedećoj odbojci u ParaVolleyu 2022. službeno će biti otvoreno 3. studenog. Sve utakmice održavat će se u Hills Hotel Areni i emitirat će se uživo.
Worldparavolley.org / Visoko.co.ba
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.