ZDKMaglaj: Sačuvati kulturno-historijsko naslijeđe uz doprinos dijaspore

Maglaj: Sačuvati kulturno-historijsko naslijeđe uz doprinos dijaspore

Učešće Općine Maglaj u projektu „Dijaspora za razvoj (D4D)“, koji je nastao u partnerstvu Vlade Švicarske i Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice BiH, u saradnji s Razvojnim programom Ujedinjenih nacija (UNDP) i Međunarodnom organizacijom za migracije (IOM), doprinijelo je sistemskom pristupu za kontinuiranu saradnju i koordinaciju sa dijasporom.

Kako je saopćeno iz UNDP-ja, projektne aktivnosti uključile su pripremu Akcionog plana sveukupne saradnje sa dijasporom, te posebno prijenos znanja i mentorstvo dijaspore u cilju kreiranja novih radnih mjesta kao najznačajniji prioritet.

Općina Maglaj je 2018. unaprijedila svoje kapacitete u cilju povezivanja i pružanja kvalitetnih usluga članovima dijaspore, te privlačenja znanja i investicija dijaspore.

Kreiran je Akcioni plan saradnje sa dijasporom i, uz podršku projekta D4D, uspješno realizirana inicijativa Općina Maglaj i dijaspora – zajedno za razvoj, gdje je u saradnji s privrednicima iz dijaspore sprovedena obuka i prekvalifikacija za 33 radnika u dva in-house trening centra.

Kako pojašnjava Nermin Bešlagić, D4D koordinator i stručni savjetnik za lokalni razvoj i poduzetništvo u Općini Maglaj, Općina je kroz svoje strateške i operativne planove, pa samim tim i dnevne aktivnosti, prepoznala ulogu i značaj dijaspore kao jednog od najvećih potencijala lokalnog razvoja.

Projekt „Kako se piše domovina“ bio je namijenjen djeci domicilne dijaspore i osmišljen je kroz realizaciju radionica u kojima su djeca iz dijaspore imala priliku da se socijalizuju međusobno, ali i sa djecom iz lokalne sredine, da upoznaju zavičaj, razvijaju osjećaj ljubavi prema domovini, te da uče ili usavršavaju znanje svog maternjeg bosanskog jezika.

Bešlagić smatra da postoji velika potreba za ponovnu organizaciju radionica ovog tipa, kada to dozvole uslovi vezani za pandemiju COVID-a 19, a koje bi doprinosile očuvanju jezika, povezivale djecu i omladinu dijaspore i lokalnog stanovništva, te gradile pretpostavke za očuvanje BH kulture i tradicije u dijaspori.

Po njegovim riječima, afirmacija identiteta i pripadnosti Maglaju i BiH, te očuvanje maternjeg jezika, preduslov su za kvalitetnu dugoročnu saradnju.

Fena / Visoko.co.ba


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE