U Bosni i Hercegovini postoje velike količine najtraženije rude na svijetu – litijuma. On je na popisu 30 sirovina od strateškog značaja Evropske unije. Vrijednost raste zbog ograničene upotrebe. Da li ćemo eksploatisati ili ignorisati potencijal, nije poznato, jer je o ovoj temi prvi put održana parlamentarna javna rasprava dok ćemo morati pričekati na istraživanje o benefitima i štetnosti.
Lopare posjeduju sve traženiju rudu na svjetskom tržištu – litijum. Ekonomska isplativost neupitna, štetnost po zdravlje neistražena. Za stanovništvo ovog područja i lokalnu vlast – nema dileme. Ako bude rudnika na Majevici, neće biti stanovništva.
„Kuda ćemo mi, gdje ćemo? 60 mi je godina, gdje da tražim prag? Ni za živu glavu ne dam kuću za njihovu cijenu“, kaže Cvjetan Maksimović
„Mi ćemo se boriti svim silama da odbranimo djedovinu, grobove, kuće – motkama ćemo se tući“, poručuje Slobodan Aleksić.
„Sve aktivnosti u borbi protiv otvaranja rudnika zajednički ćemo organizovati i tako nastupati prema široj javnosti, višim nivoima vlasti i međunarodnim predstavnicima“, izjavio je načelnik Opštine Lopare Rado Savić (SDS).
Na nivou države nemamo studiju o rudnim potencijalima, ali imamo potvrdu projekta EU-a o 143 aktivne ili napuštene lokacije koje sadrže ove materijale.
„Litijum nije istražen kao neki drugi materijali i u svakom slučaju vrlo je jasno da su u Loparama istraživanja potvrdila rezerve od milion i nešto tona koncentrata, ali šira geološka istraživanja ukazuju na formaciju litijum borickih stijena u značajnom dijelu BiH uz Drinu, Podrinje, sjeverni dio BiH koji se spušta i do centralne Bosne i Hercegovine“, kazao je Haris Abaspahić, predstavnik Centra za politiku i upravljanje.
Usvajanjem dokumenta o kritičnim sirovinama EU nastoji osigurati industrijsko snabdijevanje u narednom periodu. Zato su litijumska nalazišta sve privlačnija stranim investitorima.
„Ja vjerujem da ima puno onih kojima nije drago da o tome razgovaramo otvoreno. Još jednom ponavljam da ovaj događaj danas služi da učimo i razmjenjujemo informacije i da otvorimo društveni dijalog na koji poziva i EU da pokažemo transparentnost. Ako su vijesti dobre, super, hajdemo ih podijeliti. Ako je to loše, hajdemo pričati o tome šta je loše za nas. Najgora stvar je da šutimo“, upozorava Saša Magazinović, poslanik SDP-a u Predstavničkom domu BiH i predsjednik Kluba Zelenih.
Dekarbonizacija diktira potražnju za litijumom. Prema procjenama MMF-a, ekonomska vrijednost kritičnih materijala u naredne dvije decenije dostići će cijenu sirove nafte. Do odluke o tome da li ćemo se voditi zdravstvenim ili ekonomskim kriterijumima – dug je put. Ali sve neizbježniji.
Visoko.ba/federalna.ba
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.