BiHKulturaLovrenović u FP: U kakvom su stanju spomenici u BiH

Lovrenović u FP: U kakvom su stanju spomenici u BiH

Trideset posto turista Sarajevo posjećuje zbog kulturno-historijskog naslijeđa. Nažalost, mnogi objekti i spomenici od neprocjenjive važnosti iz srednjovjekovnog, osmanskog i austrougarskog perioda zbog nebrige i podijeljenih nadležnosti institucija propadaju.

Ohrabruje otvaranje obnovljenog Isa-begovog hamama – javnog kupališta građenog u orijentalnom stilu. Od sedam nekadašnjih sarajevskih hamama u funkciji je samo jedan. Objekat još krasi izvorna fasada koju je projektovao Josip Vancaš.

Međutim, neki viševjekovni gradovi i njihova slavna historija padaju u zaborav.

Komisija za očuvanje nacionalnih spomenika bavi se proglašenjem dobara nacionalnim spomenikom i utvrđuje koje kulturno naslijeđe je priporitet kada je u pitanju izdvajanje novca za njegovu sanaciju. Sredstva EU-a utrošena na promociju kulturno-historijskih spomenika protekle godine bila su potebnija za njihovu obnovu.

Prenošenje kulturnog nasljeđa na mlađe naraštaje značajno je ne samo zbog budućnosti već i očuvanja identiteta bez kojeg nema stabilnih temelja svake države.


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE