Život u borbi i dan po dan. Liste čekanja za onkološke pacijente sve su duže, pa mnogi bitku gube i prije nego što uopće dobiju šansu za liječenje. Zakazao sistem, ne buni se ni društvo pa borbu najčešće vode sami. Maj je mjesec borbe protiv melanoma, najopasnijeg oblika raka kože. Do kada će oboljeli čekati da dođu na red za liječenje, u našoj državi niko ne zna. A, bolest svaki dan uzima danak.
Liste čekanja porodice pacijenata nazivaju smrtnom kaznom. Trenutno je na njoj 19 osoba s dijagnozom melanoma. Tu je i ime Refika Čavkića, koji čeka na odobrenje ciljane terapije. Njegova sestra Fatma Žerić kaže da čekanje teško podnosi:
„U martu njegov doktor Hamami upućuje zahtjev Federalnom fondu za odobravanje njegove ciljane terapije da bi Komisija za odobravanje lijekova metastaskog melanoma odbila zahtjev i stavila ga na listu čekanja. Izloženost mučenju u procesu liječenja, nečovječno ponašanje, lista čekanja ruši sve navedeno“.
Proces liječenja u našoj zemlji daleko je od zadovoljavajućeg. U zemljama regije, put pacijenata do dobijanja potrebne onkološke terapije je mnogo brži jer ne postoje administrativne barijere. Kod nas i u zdravstvu granice, pa je u RS-u situacija malo bolja od one u Federaciji.
„Kod nas je za treći stadij – adjuvantna terapija bez liste čekanja i svi koji su trenutno u fazi liječenja, da im je potrebno, dobijaju lijek. Za četvrti stadij također postoji inovativna terapija, ali u nedovoljnom broju“, objašnjava Jasminka Sredojević, predsjednica Udruženja pacijenata oboljelih od melanoma RS-a.
Igor Stojkovski, profesor na Medicinskom fakultetu u Skoplju, navodi kako kod njih, u principu, nema lista čekanja – svakom pacijentu kome je potrebna terapija može da je dobije u relativno kratkom periodu.
„Kod nas u Srbiji, kada govorimo o dostupnosti lijekova, nemamo liste čekanja“, tvrdi Lidija Kandorf, predsjednica Odbora za melanom Ljekarskog društva Srbije.
Ana Popović, dermatologinja i onkologinja Kliničkog centra Crne Gore, navodi kako ni u toj zemlji ne postoje liste čekanja.
Znanje, ekspertiza i iskustva iz regije mogu promijeniti stanje u zdravstvu, te na taj način unaprijediti dostupnost lijekova i položaj pacijenata, a u konačnici i njihovog zdravlja. Medicinski stručnjaci apeluju na sve, a pogotovo mlade – da shvate vrijednost preventivnog pregleda i neizlaganja UV zrakama.
Visoko.ba/federalna.ba
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.