Okrivio Zapad za rat u Ukrajini

Lavrov optužuje NATO i EU za direktno učešće u ratu u Ukrajini

Ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov ponovo je okrivio Zapad za rat u Ukrajini.

Na marginama Generalne skupštine UN-a u New Yorku, Lavrov je optužio NATO i Evropsku uniju da su objavili “pravi rat” Moskvi preko Ukrajine.

Nepoštivanje Povelje UN-a dovodi do povećanja nestabilnosti širom svijeta i umnožava regionalne sukobe, rekao je.

– Živopisan primjer za to je kriza u Ukrajini koju je izazvao kolektivni Zapad, čijim rukama NATO i Evropska unija žele objaviti i već su objavili pravi rat mojoj zemlji, i koji su direktno uključeni u to – rekao je.

Rusija već više od tri i po godine vodi rat velikih razmjera protiv Ukrajine kršeći međunarodno pravo.

Države EU i NATO podržavaju Kijev vojnim zalihama i finansijskom pomoći.

Međutim, Njemačka i druge države su više puta naglasile da zbog toga neće postati strana u ratu.

Nekoliko incidenata je dodatno zaoštrilo odnose između Rusije i Zapada posljednjih sedmica.

Ruski dronovi su oboreni nakon što su sredinom septembra ušli u poljski zračni prostor, dok je Estonija prijavila kršenja svog zračnog prostora od strane ruskih ratnih aviona.

Fena/Visoko.co.ba

Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

VEZANE VIJESTI

NAJČITANIJE