ZanimljivostiLaseri velike snage se mogu koristiti za "upravljanje" munjama

Laseri velike snage se mogu koristiti za “upravljanje” munjama

Naučnici su obavili eksperiment u kojem su laserima uspjeli “kontrolisati” munje, a ova tehnologija ima veliki potencijal.

Gromobrani se koriste za sigurno usmjeravanje udara munja u tlo još od vremena Benjamina Franklina, no njihov kratki domet (otprilike isti radijus kao visina) i fiksni dizajn čine ih neefikasnim u zaštiti većeg prostora. Međutim, postoji tehnologija koja bi ih mogla zamijeniti u određenim situacijama. Evropski naučnici su uspješno testirali sistem koji koristi laserske pulseve na nivou teravata za usmjeravanje munja prema gromobranu visine osam metara. Gromobran ne ograničava njegova fizička visina i može pokriti veću površinu, u ovom slučaju 180 metara, probijajući maglu i oblake.

Dizajn ionizira molekule azota i kisika, oslobađajući elektrone i stvarajući plazmu koja provodi elektricitet. Budući da laser ispaljuje vrlo brzih 1.000 impulsa u sekundi, znatno je vjerovatnije da će presresti munju dok ona nastaje. U testu provedenom između juna i septembra 2021. godine, munja je pratila zraku gotovo 60 metara prije nego što je pogodila šipku, odnosno gromobran.

Istraživači već godinama istražuju laserske vodiče munja, međutim, eksperimenti su obično bili ograničeni na puno kraće udaljenosti i relativno spore impulse koji su najčešće promašivali munje dok su se stvarale.

Dr. Aurélien Houard, koji je pomogao u vođenju projekta, rekao je za Wall Street Journal da ovaj laser ispaljuje 100 puta više impulsa u sekundi nego u prethodnim pokušajima.

Moglo bi proći dosta vremena prije nego što se laseri počnu koristiti izvan eksperimenta. Matteo Clerici sa Univerziteta u Glasgowu, koji nije radio na projektu, kazao je za The Journal da laser korišten u eksperimentu košta oko 2,17 milijardi dolara. Naučnici također planiraju značajno proširiti domet do tačke gdje bi gromobran od 10 metara imao efektivnu pokrivenost od 500 metara.

Ako naučnici uspiju u svom naumu, tehnologija bi mogla učiniti zaštitu od munje održivom na velikim područjima. Ovo bi bilo posebno korisno za zaštitu lansirnih rampi za rakete, gdje udari munje mogu uzrokovati odgodu misije ako su preblizu putanji leta. Također bi mogli biti od pomoći u zaštiti aerodroma, elektrana, šuma i drugih prostranih područja gdje bi se udar mogao pokazati katastrofalnim.

 

 

 

 

Visoko.co.ba/klix.ba


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE