SportDržavni TimKvalifikacije za EURO: Poraz bh. nogometaša u Belgiji - 3:1

Kvalifikacije za EURO: Poraz bh. nogometaša u Belgiji – 3:1

Nogometna  reprezentacija Bosne i Hercegovine večeras je Briselu je poražena od selekcije Belgije sa 3:1 u 7. kolu kvalifikacija za evropsko prvenstvo 2016. godine u Francuskoj.

Bh. tim poveo u 15. miniti iz jedine šanse u prvom dijelu. Akciju je na sredini  terena počeo Bešić, Medunjanin je dodao  Mujdži, koji je u  produru po desnoj strani nabacio loptu u šesnaesterac do Džeke, a napadač Rome je sjajnim udracem glavom sa oko 15 m  zatekao golmana Courtoisa na “pogrešnoj nozi”.

Belgijanci su poravnali rezultat samo osma minuta kasnije, Fellaini je pobjegao Vranješu i ubačanu loptu iz kornera   preciznim udacem glavom poslao iza nemoćnog  Begovića.

Ostatak prvog dijela  utakmice protekao je u znaku domaće ekipe koja je u potpunosti pruzela kontrolu na sredni terena.  Nakon velike šanse Lukakua, domaći su zasluženo došli u vodsvo u samom finišu prvog poluvremena, a strijelac je  bio  De Bruyne.

Izabranici Mehemda Baždarevuća u drugom dijelu ziagrali su znatno ofanzivnije ostvarivši tri dobre prilike, od kojih je najbolju imao Medunjanin u 58. minuti, ali je njegov udarac odranio Courtois.

Prednost Belgijanaca u 78. minuti povećao je Hazard iz panala, nakon što je istog igrača u šesnaestercu oborio Vranješ.

Do kraja utakmice Hajrović i Džeko su imali dva dobra pokušaja ali je njihive udarce zuastavio  Courtois.

Trećim porazom u kvalifikacijama ekipa BiH  praktično se    oprostila od borbe za prve dvije pozicije koje vode direktnom nastupu na EP, a ostala je samo  teoretska šansa da se osvajanjem  trećeg mjesta u grupi  ipak nađe na EP-u kroz igranje baraža.

Sa osam  bodova, bh. reprezentacija je ostala na pretposljednjem, 5. mjestu u B-grupi iza vodećeg  Velsa sa 17 , Belgije sa 14, Izreela sa 12 i Kipra sa 9 bodova.

Nogometašima BiH prestala su još  tri susreta u kvalifikacijama. Prvi se igra za tri dana u Zenici protiv  Andore, 10. oktobra u Zenici  dočeku Vels, dok u posljednjem susretu 13. oktobra u Nikoziji gostiju protiv  Kipra.

Belgija – BiH 3:1 (Fellaini 23, De Bruyne 44, Hazard 78 – penal/ Džeko 15)

Belgija: Courtois, Vertonghen, Vermaelen, Kompany, Aldereireld, Witsel, Hazard, Nainggolan, Fellaini, Dde Bruyne, Lukaku.

BiH: Begović, Spahić, Kolašinac, Vranješ, Lulić, Bešić, Medunjanin, Pjanić, Mujdža, Višća, Džeko

Rezultati i tabela u B-grupi

Rezultati 7. kola i tabela u  B-grupi kvalfikacija za Evropsko nogometno prvenstvo 2016. godine u Francuskoj:

Belgija – Bosna i Hercegovina 3:1
Kipar – Vels 0:1
Izrael – Andora  4:0