Naime, Smajići su 2006. godine podigli kredit i kupili stan od Jove Karišika za 57.000 KM, a cjelokupan postupak je prošao provjere u banci i Općinskom sudu u Tuzli. Međutim, prava drama nastaje u augustu iste godine nakon što ih je kontaktirala Karišikova bivša supruga Mira s tvrdnjama da je zapravo ona nositeljica stanarskog prava, što je kasnije i potvrđeno odlukom Vrhovnog suda FBiH.
“Suprug i ja smo odlučili 2006. da kupimo stan. Cijene stanova u to vrijeme su se kretale od 750 do 1.100 KM po metru kvadratnom, a s obzirom na to da novac nismo imali, odlučili smo se za podizanje stambenog kredita. Uslovi su bili da osim dužnika imam sudužnika, dva žiranta te da stan ide pod hipoteku”, riječi su kojima Harisa započinje svoju gorku ispovijest.
Nastavlja da u to vrijeme nisu postojali notari te je sva potrebna dokumentacija ovjerena u Općinskom sudu u Tuzli.
“Zbog uslova kredita, s Jovom koji živi u Subotici dogovorili smo da prvo pravimo predugovor zbog vrijednosti stana, a zatim i kupoprodajni ugovor. Jovo nam je priznao da je bio u braku i da se razveo 1993. godine te da ima pravosnažnu presudu prema kojoj je stan na njegovom imenu 1/1, da je nosilac stanarskog prava i da je otkup stana od RMU Kreka uradio 2005. godine, što potvrđuju i zemljišne knjige. Banka je sve pregledala, odobrila kredit te je 19. maja 2006. napravljeno ročište za hipoteku u Općinskom sudu u Tuzli kada je stan stavljen u korist banke”, nastavlja Harisa.
Nakon toga je uslijedio ulazak u posjed stana te ulaganje u iznosu od blizu 10.000 KM za njegovu adaptaciju. S obzirom na to da su uložili sav novac kojim su raspolagali, Smajići su odlučili pričekati određeni period s plaćanjem poreza.
Nažalost, njihova sreća nije trajala ni puna tri mjeseca. Naime, telefonski poziv Karišikove bivše supruge Mire u kojem je tvrdila da je zapravo ona nositeljica stanarskog prava donio je totalni mrak u život naših sagovornika.
“Njen poziv je uslijedio s riječima da joj je prošla revizija te da je ona nositeljica stanarskog prava i da je ovaj stan zapravo njen. Nakon toga, nadležni sud u Tuzli je izdao privremenu mjeru zabrane, otuđenja, osiguranja, raspolaganja i opterećenja stana, ali je to sve stiglo kasno, jer smo mi već kupili stan, isplatili novac Jovi i ušli u posjed”, dodaje Harisa.
Nakon spomenute revizije, predmet vezano za određivanje nosioca stanarskog prava između bivših supružnika Mire i Jove Karišika vraćen je na Općinski sud u Tuzli.
Nakon postupka, 2008. godine donesena je presuda prema kojoj je Jovin ugovor o otkupu stana od RMU Kreka proglašen ništavnim.
“Mira je tužbom uspjela odraditi otkup stana od RMU Kreka 19. januara 2010. godine, da bi sve uknjižila 5. novembra 2012. godine. U januaru 2013. podigla je tužbu protiv nas, želeći da iselimo iz stana te da joj platimo kiriju od 2012. godine do danas”, priča nam Harisa.
Supružnici Smajić 17. marta ove godine dobili su rješenje Kantonalnog suda u Tuzli prema kojem je u potpunosti u drugostepenom postupku presuđeno u Mirinu korist, kao i da imaju rok od 30 dana za iseljenje iz stana.
“Advokat Mire Karišik je u tužbenom zahtjevu uspio tražiti i naplatu kirije od 2010. godine, iako ona ima pravo tražiti naknadu samo od trenutka kad se uknjižila. Međutim, njen avokat je uspio preinačiti prvostepenu kantonalnu presudu i u tom dijelu dodati još 34 mjeseca”, ističe Harisa.
Inače, Kantonalni sud u Tuzli je u februaru 2013. godine potvrdio optužnicu Kantonalnog tužilaštva Tuzla protiv Jove Karišika zbog postojanja osnova sumnje da je počinio krivično djelo prevare.
“On je 8. novembra prošle godine uhapšen. Trebalo mu je početi suđenje, ali ga je sudija pustio uz obrazloženje da će se pojaviti. Naravno, on se neće pojaviti jer je poslao veliko pismo u kojem je naveo da ne želi više nikada doći u BiH. Ja stvarno ne znam do koje mjere i granice ide ovo naše pravosuđe”, ogorčeno se pita Harisa.
Suprug Ramiz kaže da je njegova porodica ovom presudom u potpunosti uništena.
“Mi trenutno nemamo drugog rješenja nego da idemo živjeti pod kirijom. Sredstava nemamo za neki drugi stan, a da bismo ih i dobili morali bismo dizati neki novi kredit koji je teško dobiti. Stvari su nam kod prijatelja, po podrumima…”, kaže Ramiz.
Supružnici ističu i da više ne znaju kome da se obrate za pomoć.
“Mi ne znamo u ovom svemu ko je dužan da nam omogući obeštećenje. Mi smo totalno uništeni. Odjavili smo se iz ovog stana i dalje ne znamo šta i kako da radimo. Mi ne želimo nikakvo sažajenje i slično, ali molimo svakoga ko zna da postoji rješenje za ovakvu situaciju neka nam se javi”, nadovezuje se Harisa.
Stan u koji su uložili aposlutno sve što su imali Ramiz i Harisa skupa s devetogodišnjim sinom moraju napustiti do 17. aprila ove godine, a na kraju našeg razgovora poručuju da su u potpunosti ogorčeni na rad pravosudnih institucija u našoj zemlji, kao i da više ne znaju čemu da se nadaju.
Visoko.co.ba/klix
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.