BiHKrug 99: Dejtonski sporazum svjedoči o neuspjehu međunarodne zajednice

Krug 99: Dejtonski sporazum svjedoči o neuspjehu međunarodne zajednice

Na redovnoj sesiji “Kruga 99” o temi “Nakon 25 godina, vrijeme je za postdejtonsku građansku BiH” poručeno je da je došlo vrijeme za promjene i da slijede bolji dani.

Poručeno je i da je ključna stvar da mi danas živimo u zarobljenom društvu, i da su akteri rata nastavili svoju politiku u miru, da realizuju ciljeve koje nisu mogli ostvariti ratnim sredstvima.

Prof.dr. David Pettigrew, Southern Connecticut State University, rekao je da kada se razmišlja o nasljeđu Dejtonskog sporazuma, pažnji ne smije promaći da je u periodu 1992-1995. godine BiH bila žrtva međunarodne agresije i Srbije i Hrvatske.

“Optužnicama i presudama Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju identificirani su državljani Srbije i Hrvatske kao pripadnici udruženog zločinačkog poduhvata, odgovorni za orkestriranje te agresije”, pojasnio je Pettigrew.

Dotakao se i sastanka u Dejtonu kojem su prisustvovali predstavnici bosanskih Srba, koji tada još uvijek nisu bili optuženi.

“Između ostalih, to su bili Momčilo Krajišnik i Zdravko Tolimir. Kasnije su optuženi i osuđeni za ratne zločine. Dakle, problematičan sastav pregovaračkog tima je morao nagovijestiti ozbiljna ograničenja ovog izuzetno manjkavog mirovnog sporazuma. Ne treba nas iznenađivati da u godinama nakon Dejtonskog sporazuma i Hrvatska i Srbija pokušavaju podrivati BiH kao suverenu državu”, izjavio je Pettigrew.

Smatra da svaka od njih je ohrabrivala separatističke, secesionističke inicijative u BiH.

“Postoji i unutrašnji izvor destabilizacije – RS. Utemeljitelji RS-a su zvanično proglasili geografsko područje RS-a, pa su nastojali osigurati da to područje bude etnički homogeno. Haški tribunal je utvrdio da je postojao zajednički plan za trajno uklanjanje bosanskih muslimana i bosanskih Hrvata s područja na koja su bosanski Srbi polagali pravo”, podsjetio je Pettigrew.

Poručio je da “Dejtonski sporazum svjedoči o neuspjehu međunarodne zajednice da prepozna i zaustavi genocid koji se razvijao od 1992. do 1995. godine”.

“Neuspjeh je u postizanju pravednog mira u Dejtonu, te neuspjeh da se u proteklih 25 godina podrži izgradnja države BiH. Dok RS nekažnjeno maše negiranjem genocida, osporava Ustavni sud i prijeti otcepljenjem, neuspjeh međunarodne zajednice sprečava mogućnost konstruktivne budućnosti za narednu generaciju”, dodao je Pettigrew.

Među uvodničarima je bio i akademik Mirko Pejanović, potpredsjednik ANUBiH, prof.dr. Lada Sadiković, prodekan FKKSS i arbitar za Brčko Distrikt BiH, i prof.dr. Salih Fočo, Filozofski fakultet Sarajevo.

“Raniji ishod Dejtonskog mirovnog sporazuma je integracija države BiH u EU i NATO savez. Ove zadnje decenije govore o tome da je BiH dobro ‘zaglibila’ u zastoju naspram integracija u EU, taj zastoj valja otklanjati. Da bi se on otklanjao, mi možemo govoriti da provođenje Dejtonskog sporazuma u narednoj deceniji znači istovremeno i ubrzanje integracija u EU”, pojasnio je Pejanović.

Prof.dr. Lada Sadiković podsjetila je da je opći okvirni sporazum za mir u BiH potpisan nakon rata 1992-1995. godina. Smatra da je dejtonski tvorac već tada je bio svjestan da ratom i genocidom razorena i podijeljena BiH neće biti u stanju da samostalno funkcioniše, bez revizije svog Ustava, Aneksa IV Dejtonskog mirovnog sporazuma.

“25 godina poslije, došlo je vrijeme za promjene, slijede nam bolji dani. To su riječi ambasadora SAD-a jučer upućenih na skupu povodom 25 godina Dejtona. Konačno je došao pravi trenutak da se aktivira visoki predstavnik putem redovnih ovlaštenja Aneksa 10 uz kontinuiranu podršku kako SAD-a, EU i NATO-a tako i Venecijanske komisije. Na taj način bi se BiH osposobila da samostalno izvršava svoje obaveze”, kazala je Sadiković.

O duhu Dejtonskog sporazuma govorio je i prof.dr. Salih Fočo.

“Ključna je stvar da možemo konstatovati da mi danas živimo u zarobljenom društvu. Akteri rata nastavili su svoju politiku u miru, da realizuju ciljeve koje nisu mogli ostvariti ratnim sredstvima”, poručio je Fočo.

 

Visoko.co.ba/federalna.ba


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE