Krenuo je očevim stopama: Alen Šenkovski okupio heavy metal bend i pjesmom “Muzej izgubljenih duša” osvaja region

611

Alen Šenkovski se godinama bavi heavy metal muzikom i bio je dio nekoliko sastava, a sada je oformio svoju grupu na kojoj je spojio članove “Crvene jabuke” i “Divljih jagoda”. Alen je krenuo stopama oca- uspješnog tekstopisca Mirka Šenkovskog Geronima, koji je napisao neke od najvećih hitova Halida Bešlića, “Crvene jabuke”, Hanke Paldum, Mladena Vojičića Tife…

Alenovu grupu uz njega čine i vokal Žanil Tataj-Žak, bubnjar Adrian Borić, te bass gitarista Krešimir Kaštelan. Nedavno su objavili spot i najavni singl za istoimeni album “Muzej izgubljenih duša”, za koji je tekst pisao upravo Geronimo, dok je Alen autor muzike.

– Geronimo nam je veliki adut sa tekstovima. Dejan Orešković je radio miks, a John Davis mastering u Metropolis studiju u Londonu. To su nam značajne karike, a na albumu ćemo imati još nekih gostiju. Dobili smo ekskluzivni ugovor sa “Croatia Recordsom” na album sa minimalno deset pjesama. Dražen Žerić nas je podržao i mislim da bi tako i trebalo da bude, da se muzičari međusobno podržavaju, jer je ionako malo rokenrola na sceni. Ako se ne bi podržavali i ako bi se i mi “pokačili”, onda je totalno rasulo – kaže Alen Šenkovski.

Spot za “Muzej izgubljenih duša” u saradnji sa Alenom je radio Dalibor Mrdić i Invenio films, a zajedno potpisuju scenarij videa.

– Imat ćemo još spotova i lyrics videa, tako da bi do kraja godine trebalo biti više od pola albuma gotovo. Sve zavisi od situacije sa koronom i koliko će nam sve ići na ruku. Imam gotovih šest pjesama, kosturi su gotovi, a još četiri bi trebalo napraviti. Imam dosta saradnika iz BiH na albumu, a jedan od gostiju na muzičkom materijalu bit će i gitarista Emir Hot- govori Šenkovski.

Iako su neki prvi singl Alena Šenkovskog okarakterisali kao mračni heavy metal, kako on kaže, ova pjesma je među “lakšim” na albumu.

– Nisam želio da ovaj singl bude prežestok i tražio sam tu komercijalnu crtu. Bilo je teško naći balans, ali mislim da sam na kraju to uspio dobiti i više sam nego zadovoljan rezultatom. Imam još žešćih pjesama od ove. Baza mi je heavy metal, ali bit će tu i progresivnog metala, Drop tuninga i svega još. Kada su u pitanju aranžmani pjesama, radim tako da ne pišem bubnjarske i bass dionice, nego napravim gitare i ideje oko melodije pjevanja, šaljem trake muzičarima i onda oni doprinesu aranžmanu pjesme na svoj način. Svako odsvira svoj instrument kako misli da treba. To mi je princip rada, koji se pokazao dobrim i funkcionalnim. Svako snima svoje dionice kod sebe kući i onda mi šalju svoje trake, a ja sve sklapam na kraju- pojašnjava Alen.

Želja mu je saradnja sa još muzičara i vrsnih instrumentalista iz BiH, ali i regiona.

– Želio bih napraviti neku kolaboraciju gitarista, gdje bi bili Emir Hot, Dragomir Herendić Dragianni, Muris Varajić, Damjan Pejčinoski iz Makedonije… Znači da skupim sve najbolje gitariste ovih prostora i da napravimo neku pjesmu, na kojoj bi se možda pojavilo više nekih vokala koji su ostavili upečatljiv trag na sceni. Mislim da bi bilo jako zanimljivo da se napravi neka pjesma takvog tipa, možda sa nekim i iz inostranstva. To mi je zamisao za budućnost, a zašto ne i prije- kaže Alen Šenkovski.

Alen Šenkovski se bavi muzikom preko dvadeset godina, a kao sedmogodišnjak je počeo da svira gitaru i klavir. U Zagrebu je završio osnovnu Muzičku školu “Pavao Markovac” za klavir i klarinet. Od Srednje muzičke škole je odustao kada je shvatio da klasika nije za njega. Već četiri godine radi u Muzičkom ateljeu “Stublić” Mirte Stublić, te drži online časove gitare.