ZDKKreativna kakanjka Almedina Strika uz studij oslikava razne životopisne predmete tehnikom tačkanja

Kreativna kakanjka Almedina Strika uz studij oslikava razne životopisne predmete tehnikom tačkanja

Ona je kakanjka Almedina Strika ima 22 godine i student je treće godine na Medicinskom fakultetu u Zenici, Odsjek zdravstvena njega. Kao svoj najdraži hobi pored folklora navela je upravo ovo – tačkanje po predmetima iz okoline. Almedina je svojevremeno od 2016 – 2018.godine a tada kao srednjoškolac bila aktivan član i saradnik redakcije portala Kakanjinfo.com.

Tehnika slikanja tačkama (engl. dot painting) potiče od Aboridžina iz Australije čija kultura je stara od 40.000 do 50.000 godina. Tačke su korištene za prikrivanje tajnih simbola ili ikonografije i za prepričavanje legendi. Danas se najčešće tačka akrilnim bojama, a za slikanje se koriste najrazličitiji predmeti: kamen, drvo, staklo, slikarsko platno, porculan i slično.

Za rad ovom tehnikom je potrebna usredotočenost i smirenost uma. Te prekrasne tačkice poredane jedna do druge u raznim bojama su izuzetno životopisne i dinamične, a slici daju 3D efekat. Tehnika slikanja tačkama je izuzetno zahvalna tehnika koja kreativcima i umjetnicima daje brojne mogućnosti za stvaralaštvo. Istovremeno je zahtjevna jer traži preciznost, smirenost i strpljivost. Za svaki predmet treba određeno vrijeme i strpljenje. Naša mlada sugrađanka nedavno je počela da radi po već postojećim predmetima ove divne tačkice.

Isričala nam je za portal da se u slobodno vrijeme bavi crtanjem, a većinom je to tačkanje po porculanskim i staklenim proizvodima. “Još od djetinjstva sam sklona kreativnom radu i u toploj atmosferi svoga doma bez nekog posebnog cilja sam počela tačkati po maminim šoljicama i otkrila da moja kreativnost ima i estetsku i praktičnu vrijednost. Tehniku tačkanja sam otkrila i počela prakticirati ne tako davno, prije pola godine otprilike”, otkrila je za portal Kakanjinfo.

Navela je da repromaterijal nabavlja u lokalnim hobi art radnjama u Zenici i Kaknju. Da bi se aktivno bavilo ovom vrstom ručnog rada, potrebno je strpljenje i ono najvažnije – pustiti maštu da zagospodari umom i tijelom. Koristim akrilne boje sa kombinacijom šljokica za “sparkle” efekat na posuđu. ZKroz naš razgovor ispričala je postupak rada na jednom njenom proizvodu te dodaje:

“Za izradu je potrebno otprilike 2h ukupno, s pauzama za sušenje. Postupak rada je veoma jednostavan, a započinje time da uzmem jednu šolju i uz svakodnevni razgovor s ukućanima, jednostavno tačkam. Boje koje koristim su u posebnim tankim tubama pa mi to olakšava tačkanje-Samouka sam u ovom poslu/hobiju s tim da su mi inspiracija bh kreativke koje pratim na Instagramu. Moj potencijalni “biznis” je tek u početnok fazi, pa cijene su prilagođene veličini crteža.

U ponudi su 3 vrste šolja po 5KM, 6 KM i 8 KM. Za sada, nemam ambiciju da mi ručni rad bude osnovni izvor prihoda zbog promjenjivosti tržišta i potražnje. Pitali smo i o njenim prvim mušterijama?

“Moje prve mušterije su bili članovi porodice i žene iz komšiluka koje su odlučile podržati i vrednovati moj trud, moj plan je proširit ponudu na marame i cekere i na taj način dodatno donijeti sreću i radost ljepotom unikatnih tačkica”, za Kakanjinfo kaže Strika.

Na kraju smo joj čestitali te smo pitali kako je zainteresovani klijenti mogu pronaći?

Možete me pronaći na Facebook i Instagram stranici pod nazivom @s.tackanjem.

 

Visoko.co.ba/Kakanjinfo.com


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE