Lokalne TemeSportKošarkaši Visokog poraženi u Konjicu i zakomplikovali borbu za opstanak

Košarkaši Visokog poraženi u Konjicu i zakomplikovali borbu za opstanak

U sportskoj dvorani u Konjicu odigrana je utakmica 16. kola A-1 lige grupa Jug između domaće ekipe Konjica i ekipe Visokog. Meč ili bolje rečeno derbi začelja koji je značio mnogo za obje ekipe, ako gledamo borbu za opstanak u ligi. Konjic je bio pod imperativom pobjede, dok je Visoko moglo priuštiti i poraz manji od 9 poena (koliko su slavili u prvom duelu u Visokom).

Nažalost, košarkaški Visokog su ponovo u meč ušli bez centra Dragolja koji je doživio napuknuće mišića, što je i ovoga puta predstavljalo hendikep za visočki tim. U petorci ga je zamijenio mladi Likić, koji je u prošlom kolu odigrao utakmicu sezone. Visoko je dobro ušlo u meč te povelo sa 6:2. Ipak, domaći prave seriju 6:0 i prelaze u vodstvo, koje je u jednom momentu bilo 12:8. Nakon toga Visoko uzvraća sa velikih 8:0 i pri rezultatu 16:12 za goste, trener Konjica traži prvi time-out. Minuta odmora je urodila plodom i Konjic zaključuje prvu četvrtinu mini serijom 5:0 za prednost 17:16.

Druga četvrtina počinje novim poenima Konjica, a seriju domaćina prekida Likić svojim prvim ubačajem na utakmici. Čaluk je u tim trenucima postigao dvije vezane trice i jedan pogodak za dva poena, ali su domaćini uzvratili poenima i nisu dali Visočanima da se eventualno odlijepe. Sredinom drugog dijela Visoko ima +3 (29:26), uz do tada velikih 20 skokova. Konjic je veoma brzo ubacio tricu i imao dva uspješna polaganja te odlazi na +4 (33:29), pa je i trener Neimarlija morao da zatraži minutu odmora na nešto više od tri minute prije odlaska na “veliki odmor”. Međutim, Visoko je nastavilo sa greškama, a Konjic je zaigrao znatno bolje (37:31). Na sreću, Visoko je uspjelo da do poluvremena napravi 4:0 i na poluvrijeme se otišlo sa samo +2 za domaćina (37:35).

U nastavku Ferhatbegović postiže poene za izjednačenje, no Guhdija poenima sa linije za slobodna bacanja vraća prednost domaćoj ekipi. Odmah trojkom uzvraća Kusmuk i Visoko ponovo ima prednost (40:39), ali i Guhdija poenima okreće rezultat. Nakon toga se uglavnom igralo koš za koš, tako da se niti jedan tim nije uspio odvojiti na neku veću razliku. Sredinom treće četvrtine uslijedio je pad u igri Visokog, posebno kada je šut u pitanju, što su iskoristili domaći igrači i sa 43:46 serijom 10:0 stigli na 53:46. Na 3:36 do kraja trećeg dijela uslijedio je novi minut time-out trenera Neimarlije, kako bi se pokušala prekinuti serija domaće ekipe. Keso trojkom prekida seriju Konjica, ali na drugoj strani uzvraća Hajdar na ponovnih +7. Nakon toga i Luka Kusmuk postiže tricu za Visoko, no Mašić na isti način postiže poene za domaćine i 59:52. Do kraja četvrtine Konjic podiže prednost na maksimalnih +9 (63:54).

Početak zadnje četvrtine obilježila su tri vezana promašaja za tri poena ekipe Visokog, dok su domaćini na drugoj strani postigli pet poena i prije nove minute odmora gostiju, stekli veliku prednost +13 (68:55). Konjic u jednom trenutku ima i +14, da bi Luka Kusmuk sa 4 vezana poena “spustio” Visoko na -10. Na 3:28 do kraja utakmice Visoko poenima Čaluka stiže na -9 (66:75), da bi Ferhatbegović poenima iz slobodnih bacanja još više smanjio zaostatak (68:75). No novim promašajem Kese za tri poena, a poenima Hajdara, Konjic ponovo odlazi na +10. Na 1:32 do kraja Keso postiže dva poena, a trener domaćih, svjestan za koš razlika ima veliki značaj, traži minutu odmora. Mašić postiže poen nakon prekršaja za 79:70 i sa tim rezultatom se ušlo u zadnju minutu. Ferhatbegović na 35 sekundi do kraja promašuje oba slobodna bacanja za Visoko, a na drugoj strani Hajdar na 28 sekundi do kraja postiže trojku za +12 domaćina. Uslijedio je novi time-out kojeg je zatražio trener Visokog, da bi nakon njega Keso izgubio loptu, a Mašić je polovično uspješan sa slobodnih bacanja (83:70). Klupa Visokog zbog prigovora je dobila tehničku, što je Mašić dodatno iskoristio za konačnih 84:70.

Gledajući statistiku, u redovima Visokog najefikasniji je bio Luka Kusmuk sa 17 poena i 10 skokova, 13 poena i 5 skokova je imao Ferhatbegović, dok je Keso ubacio 12poena (2/10 za tri). Čaluk je imao nekoliko dobrih epizoda i meč završio sa 10 poena i 2 asistencije, no ukupno gledajući sve to nije bilo dovoljno da Visoko ostvari povoljan rezultat u Konjicu, pa makar to značilo i poraz manji od 9 poena. Visoko je imalo 10 promašenih slobodnih bacanja i čak 23 promašene trojke, a ukupan šut iz igre iznosio je 36 posto. Kod domaćina, definitivno najbolji igrač je bio Hebibović sa 17 poena, 16 skokova i 8 asistencija, dok su pored njega još četiri igrača imala dvocifren učinak kada su poeni u pitanju (najviše Mašić sa 20 poena).

Sada se situacija na dnu tabele dodatno zakomplikovala. Visoko da bi obezbijedilo opstanak u ligi treba da dobije preostala dva meča – Bošnjaka narednog vikenda u Visokom te Vogošću u gostima u posljednjem kolu ili da dobije jedan od ta dva meča, a da Konjic izgubi u posljednjem kolu na gostovanju kod Bošnjaka (Konjic je slobodan u narednom kolu). Visoko je nakon ovog kola na učinku 3-11, dok Konjic ima 3-12.