SportDržavni TimKošarkaši BiH poraženi u prvoj utakmici Eurobasketa, Buza nije upisao nastup

Košarkaši BiH poraženi u prvoj utakmici Eurobasketa, Buza nije upisao nastup

Košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine poražena je danas u Montpellieru od selekcije Poljske rezultatom 68:64. Bio je ovo prvi nastup naših momaka predvođenih Duškom Ivanovićem na Eurobasketu 2015.

Meč su bolje otvorili reprezentativci Bosne i Hercegovine koji su nakon dvije minute igre imali prednost od četiri poena. Šest minuta kasnije Poljaci su prešli u vodstvo, da bi i finiš prve dionice pripao našim igračima koji su na prvu pauzu otišli sa prednošću od dva poena, 18:16.

U drugoj četvrtini uslijedio je katastrofalan pad u igri našeg tima. Promašaji su se redali jedan za drugim, a od 16. minute kada je Cel Poljake doveo u vodstvo pa do kraja prvog poluvremena prednost Poljske je rasla do dvanaest poena. Drugi period okončan je rezultatom 24:12, pa su Poljaci na pauzu otišli sa ugodnih deset poena prednosti.

Onako kako su odigrali drugu, naši košarkaši započeli su i treću dionicu. Nakon serije promašaja, Poljaci su u 22. minuti ostvarili prednost od 15 poena. U nastavku su naši košarkaši zaigrali mnogo bolje, pa smo u finišu treće četvrtine zaostatak Poljske smanjili na pet poena. Posljednji period smo dočekali sa rezultatom 58:53 u korist Poljske.

Pogotkom Andrije Stipanovića na startu četvrte četvrtine došli smo do minus tri, da bi nešto kasnije Ponitka Poljacima vratio pet poena prednosti. Uslijedio je niz promašaja na obje strane, a naši košarkaši su u nekoliko navrata propustili priliku da zaostatak smanje na dva ili tri poena. Dvije minute i trideset sekundi prije kraja dosuđena je namjerna lična greška za naš tim, a period od nekoliko minuta bez koševa pogotkom sa linije slobodnih bacanja prekinuo je Gorstat. Uzvratio je pogotkom za dva poena Andrija Stipanović, nakon što je Šutalo promašio dva šuta za tri poena. Posljednjih 20 sekundi Bosna i Hercegovina dočekala je sa rezultatskim zaostatkom od tri poena. Trinaest sekundi prije kraja Šutalo je promašio šut za izjednačenje, pa su nade u trijumf naših igrača svedene na minimum. Waczynsky je potom pogodio dva slobodna bacanja i Poljsku odveo na plus pet. Uzvratio je Šutalo pogotkom za tri poena za 66:64. Pobjedonosne koševe za Poljsku postigao je Slaughter koji je postavio konačnih 68:64.

Naš najefikasniji igrač danas bio je Andrija Stipanović sa 20 koševa, Renfroe je postigao osam, a Elmedin Kikanović šest. Najefikasniji u timu Poljske bio je Waczynski sa 15 poena, Ponitka je postigao dva koša manje, a Slaughter i Gortat po deset.