SportKošarkaKošarkaši BiH opet poraženi, Češka na SP

Košarkaši BiH opet poraženi, Češka na SP

Bila je to stresna utakmica, meč koji nam je, nažalost, slomio srce. Košarkaši BiH sjajno su se suprotstavili favorizovanoj selekciji Češke u 2. kolu druge faze kvalifikacija za Mundobasket, cijelo vrijeme meča držali priključak, da bi ipak pali u završnici. Desio se poraz u Skenderiji od 80:85 koji vjerovatno znači i oproštaj Zmajeva od realnih šansi za plasman na SP. Već u uvodnim minutama Česi ostvaruju prednost. Trojkom Hrubana vode 10:7, a zahvaljujući vezanim poenima Križa bježe na devet razlike, 17:8 u šestoj minuti.

Srećom, budi se Nurkić i prvu dionicu zaključujemo sa podnošljivih minus 4 (18:22).Početkom druge četvrtine Musa smanjuje na 20:22, ali češki košarkaši tada pribjegavaju svom “specijalitetu” – ofanzivnom skoku i poenima iz drugog napada – tako da uz koš Schilba ponovo ostvaruju prednost od devet poena (22:32) u 15. minuti.

Kapiten Kikaković potom pravi seriju od tri ubačaja i drži nas u igri, da bismo trojkom Hasandića prišli na 31:34. Izjednačujemo u 19. minuti, nakon što Gegić kupi “otpadak” i poentira za 35:35. Česi ipak odlaze na odmor sa prenošću, ali minimalnom (37:38).
Drugo poluvrijeme otvaramo na najbolji mogući način i prvi put prelazimo u vodstvo vezanim poenima Jusufa Nurkića za četiri razlike (42:38).

Uslijedila je rezultatska klackalica, da bi nam Schilb napravio probleme i s nekoliko ubačaja odveo Čehe na plus 5 (50:55). Nevolja nastaje i kad Nurkić dobija četvrtu ličnu već u 26. minuti. Ipak, vraćamo se u vodstvo trojkama Muse i Lazića (56:55), a sa zakucavanjem Atića vodimo 60:57. Ipak, treća četvrtina zaključena je u egalu (60:60), trojkom Hrubana.

U prvoj polovini zadnje dionice Česi serijama kontri ponovo se uspijevaju odlijepiti (64:70 u 35. minuti) dijelom zahvaljujući i izgubljenim loptama bh. reprezentativaca. Raspucao se i NBA playmaker Satoransky, čijim koševima u 36. minuti gosti odlaze na +7 (68:75).

Srećom, vraćamo se u meč, konačno je i goste nakratko napustio šut, te dvije minute prije kraja, poenima sjajnog Nurkića, smanjujemo na 74:75. Problemi nas ipak ne napuštaju, jer upravo Nurkić je zaradio petu ličnu u 39. minuti, uz čudan sudački kriterij.

Zadnji minut, nažalost, donosi poraz. Satoransky pogađa za 77:81, da bi Kikanović promašio oba slobodna bacanja, a zatim češki bek poentira s penala za 77:83. Kapiten Zmajeva zatim smanjuje na 80:83 uz koš-faul, ali Križ zatim zakucava za 80:85, što je i konačan rezultat.

Najefikasniji kod BiH bili su Nurkić (19), Kikanović (16) i Musa (15), a Satoransky (22) i Schilb (20) kod Čeha.