Lokalne TemeSportKošarka: Velika i veoma bitna pobjeda KK "Visoko"

Košarka: Velika i veoma bitna pobjeda KK “Visoko”

U 17. kolu košarkaške A-1 lige grupa Jug ekipa Visokog je napravila veliko iznenađenje i slavila zasluženu pobjedu na domaćem terenu protiv favorizovane ekipe Bošnjaka rezultatom 86:72. Ekipa iz Hadžića je u prvom duelu slavila ubjedljivu pobjedu 104:67, a i u ovaj meč je ušla sa istim ciljem, no košarkaški Visokog su imali drugačiji plan. Treba odmah napomenuti da su gosti pred ovaj duel ostali bez najboljeg igrača i strijelca Edina Rešidovića, koji je doživio povredu lista, i koju je ovu utakmicu odgledao sa klupe za rezervne igrače. Također, na drugoj strani, u redovima domaćih nije bilo centra Dragolja, kao ni Karalića i Vranića.

Igrači Visokog su odigrali možda i najbolje poluvrijeme čitave sezone, jer im je u prvom poluvremenu ulazilo skoro sve što su šutirali na koš protivnika. Visoko je u jednom momentu imalo i +23 (49:26), a gosti su do odlaska na odmor uspjeli to smanjiti na 53:37. U prve dvije četvrtine Visoko je ubacilo čak 9 trica (Luka Kusmuk 4, Keso 3 i po jednu Vuk Kusmuk i Rističević), dok je mladi Likić imao 9 poena i 6 skokova.

Uslijedio je pad u trećem dijelu, gdje je jednostavno šut stao, a gosti su to iskoristili i u stigli na čak -5 (55:60). Imali su seriju 18:7, no na svu sreću ponovo je proradio šut domaće ekipe te se do kraja treće četvrtine uspjela zadržati solidna prednost. Nakon toga, Visoko je posljednjih deset minuta uglavnom držalo prednost od nekih desetak poena, a kada su gosti zaprijetili uvijek je bio tu neko da te mini serije prekine (tricama braće Kusmuk i Kese, kao i ofanzivnim skokovima i poenima Likića). Na kraju konačnih 86:72 za Visoko i jako bitna pobjeda pred posljednje kolo narednog vikenda.

Visoko je do pobjede došlo sjajnom odbranom u većem dijelu utakmice kao i efikasnim napadom, no prije svega timskom igrom koja je “izrodila” i 14 asistencija. Najefikasniji na meču bio je Luka Kusmuk sa 25 poena (5 trica) i 12 skokova, Keso je ubacio 22 poena i imao po 7 skokova i asistencija, dok je mladi Likić meč završio sa 18 poena i 11 skokova (od čega 6 u napadu). Vuk Kusmuk je dodao 16 poena (tri trice), a Visočani su meč završili sa sjajnih 48 posto šuta iz igre. U redovima gostiju nezaustavljiv je bio Bačvić sa 31 poenom (šut iz igre 12/15), dok su dvocifreni bili još Hodžić sa 12 i Topić sa 14 poena.

Kada je borba za opstanak u pitanju još uvijek ništa nije riješeno. Zadnje kolo će odlučiti sve. Konjic je u ovom kolu bio slobodan, tako da sada Visoko ima pobjedu više u odnosu na ekipu iz Hercegovine. Visoko narednog vikenda gostuje ekipi Vogošće, dok će Konjic u goste Bošnjaku. Ukoliko Visoko pobjedi, ostaje u A-1 ligi bez obzira na ishod meča u Hadžićima. Ukoliko Visoko izgubi, a Konjic dobije, onda će Konjic biti iznad visočke ekipe zbog boljeg međusobnog omjera. Međutim, ukoliko izgube obje ekipe, onda će KK “Visoko” i naredne sezone biti učesnik A-1 lige.