TV1: Trebaju li nas brinuti tenzije u regiji i kako komentarišete politiku Srbije, za koju mnogi kažu da prvo izaziva sukoba, a onda se želi predstaviti kao mirotvorac?
KOMŠIĆ: Slažem se sa tom ocjenom. Srbija jednostavno ima potrebu da pokazuje mišiće, a onda kada vide da su jednostavno pretjerali i da dobijaju cijeli blok protiv njih, onda polako kreću u pacifiziranje cijele situacije. To je primjetno u odnosu prema Hrvatskoj, prema Kosovu, jer izgleda da se u Beogradu nikako ne mogu pomiriti sa tim da je Kosovo nezavisna država i da će to ostati. To je primjetno i u nekim stvarima i postupcima prema BiH, s tim što ćete teško čuti, barem zvanično, od bilo kog visokopozicioniranog političara u Beogradu da osporava teritorijelni integritet BiH. Vjerovatno su svjesni koliko je to rizik, ući u tu vrstu diskursa, odnosno da kažu ono što zaista misle. Non-stop imamo neke afere sa Srbijom u odnosima sa Hrvatskom, zadnja je gužva na Kosovu, što je bila rizična situacija. Tu je moglo doći i do vatrenog okršaja, do ljudskih žrtava i onda ko zna kako bi to završilo.
Meni to izgleda tako kao da Srbija više ne zna šta bi sama sa sobom, kao da je u nekom previranju. Ima potrebu da se bar za račun javnosti drži radikalnih i čvrstih stavova, a istovremeno koketira sa EU, prije svega, mislim na Vučića i njegov odnos prema Berlinu. Srbija je zaista na jednoj prekretnici i nadam se da se neće ponovo vratiti u onu politiku ‘90-ih godina, nego da će izabrati ono što je može voditi ka EU. Time će pomoći ne samo sebi, nego i cijelom Balkanu.
TV1: Čini se da srbijanski predsjednik Tomislav Nikolić nije imao problem reći ono što misli. Vrlo otvoreno je podržao Dodikove najave o otcjepljenju RS i pripajanju Srbiji. Kako se doživjeli te izjave? Je li ovo samo predizborna kampanja u Srbiji ili nešto drugo?
KOMŠIĆ: Prije svega, to je pre predizborna kampanja, tako bih je nazvao. Nikolić se bori za podršku svoje stranke za kandidaturu za predsjednika Srbije. Da li će je dobiti ili ne, ne znam, vidjećemo. Ono što znam je da Vučić nije baš sklon tome da on bude kandidat. nikolić ovakvim izjavama dovodi u nezgodnu poziciju Vučića – ako ga odbije kao kandidata za predsjednika Srbije, da njemu bude fakturisano da jednog “patriotu i rodoljuba” miče zbog njegovih tvrdih, čvrstih stavova u odnosu na sva pitanja Balkana.
Mislim da se radi o političkoj igri. Tomislavu Nikoliću, koliko ga poznajem, a recimo da ga relativno znam, jer sam imao priliku da kao član Predsjedništva BiH sa njim pričam, kako zvanično tako i nezvanično, nije baš toliko stalo do prekodrinske braće. Naravno da će on to u svom javnom izričaju negirati, ali Tomislav Nikolić je, i po svom porijeklu i po svom habitusu, ipak Šumadinac i za njega je Srbija Srbija, a ovo preko Drine ipak BiH. Tako da ja to tako doživljavam, kada uporedim ono što sam čuo od njega i ono što znam o njemu i ovo što je izjavio.
TV1: Nedavno ste izjavili “Znam šta Nikolić misli o Dodiku, rekao mi je”. Šta Vam je rekao?
KOMŠIĆ: Da, rekao mi je. Neću Vam to reći, bilo bi vrlo nepristojno da prepričavam jedan razgovor koji je privatan. Uglavnom, nije to pozitivno mišljenje.
TV1: Slažete li se ocjenama da Milorad Dodik i Dragan Čovića, pa i mladen Ivanić zajednički nastupaju protiv NATO-a? Mnogi tvrde da je na jednoj strani, njihova navodna podrška EU i NATO-u, a na drugoj, blokade.
KOMŠIĆ: Dodik i Ivanić – da. Otvoreno i oni to zaista misle. S tim da je Ivanić takav karakter da ako ga na primjer pritisnu stranci, pogotovo Amerikanci, Britanci ili Njemci, on će vrlo brzo promijeniti mišljenje. Dodik neće.
Ne vjerujem da je Čović protiv NATO-a i EU. No, kolo u koje se on upustio, igrajući preko svojih kadrova u vlasti igru sa Dodikom i Ivanićem, to je više motivisano potrebom da on pravi tu stratešku osovinu sa Banjalukom protiv zvaničnog Sarajeva. Ne bih da upotrebljavam tu etničke odrednice, mada ima i toga, protiv Bošnjaka, zato upotrebljavam tu odrednicu protiv zvaničnog Sarajeva. Čović u tome igra za svoj groš. Nije to čovjek koji ima neku ideologiju, vjeru, on je jednostavno čovjek moći i novca i on gleda kako će, vođen tim interesom, ostati na vrhu. Dakle, ne bih rekao da je on lično protiv NATO-a i EU, ali upustio se u igru i svi njegovi potezi vode ka tome da ta njegova politika u konačnici vodi protiv NATO i EU integracija BiH.
TV1: Prema Vašem mišljenju, šta treba uraditi da se ovi udari na državu, a puno ih je u posljednje vrijeme, zaustave, odnosno šta biste Vi uradili da imate tu moć? Je li dugoročni odgovor patriotski blok koji je naišao na veliku podršku i među uglednim akademicima?
KOMŠIĆ: Kada danas kažete patriotski blok i patriotizam, to se uvijek u nešto drugo okrene, u demagogiju, politikanstvo ili kako neko davno reče: “Patriotizam je zadnje utočište hulja”. Ne bih ja to zvao patriotskim blokom, jer smo svi mi na neki način neke patriote, volimo nešto svoje, neki komad svoje zemlje. Druga je stvar što se ne slažemo koji je to komad ove zemlje. Postoje ljudi koji ovu zemlju vole kao zemlju, dakle cijelu BiH. Postoje i oni koji vole samo određene njene dijelove.
Ja bih to nazvao građanski blok, građansko-lijevi blok, jer je riječ i o ideološkom otklonu od ovih stranaka kakve su sada, ne samo u odnosu prema BiH, nego i u odnosu prema pravu, pravdi, radu, državnoj imovini. Dakle, prema potpuno drugačijem odnosu prema državi, kako se država pravi – ne na dominantno etničkoj osnovi, nego kako danas moderne države funkcionišu. Prema mom mišljenju, to jeste odgovor. Bilo bi dobro kada bi se na sljedeće izbore izašlo sa tim blokom. Ja lično ću učiniti da do toga dođe. Ne mislim samo na stranke koje se profilišu kao lijeve, mislim naravno i na te stranke, ali uvijek kažem zašto ne tu pozvati i Našu stranku, koja se ne profiliše kao lijeva stranka, zašto ne pozvati i Savez za bolju budućnost da se u to uključi, zašto ne pozvati neke druge stranke.
Bojim se ako to ne uradimo, ovi će raskomadati zemlju. Oni će je možda formalno držati u nekim granicama, ali će je u suštini raskomadati, te čekati povoljnu istorijsku priliku da je i praktično podijele i to na način kao što su to radili Cvetković i Maček ‘39. godine. A šta bih ja uradio kada bih mogao, to je sasvim druga stvar i ja to vjerovatno nikada neću biti u prilici.
TV1: Za kraj Vaš komentar na ono što je nedavno izjavio visoki predstavnik, a rezultiralo je izjavama iz RS da će prekinuti svaku komunikaciju i saradnju sa OHR-om. Inzko je uporedio NDH i RS.
KOMŠIĆ: Inzko to nije uradio. On je rekao nešto sasvim drugo, da parafraziram: “Šta bi bilo kada bi sada neko počeo da traži da se zvanično obilježava i 10. april, kao dan uspostave NDH”. Dakle, on nije uporedio RS i NDH. To što su u Banjaluci svi redom dočekali da mu to strpaju u usta i da na tome grade neku novu politiku, jednostavno je naš balkanski način vođenja politike.
Kada me već pitate za poređenje NDH i RS, danas sam pročitao odličan članak na portalu Vijesti.ba. Tomislav Marković je napisao odličan članak, a ja savjetujem onima koje to zanima da ga obavezno pročita. Potpisujem svaku riječ. Čovjek je otprilike rekao da se NDH i RS ne mogu porediti. Zašto? Zato što je NDH marionetska država Trećeg rajha, RS je marionetska država, paradržava Slobodana Miloševića. NDH je provodio genocid nad Srbima, Jevrejima, Romima i komunistima i antifašistima, dok je RS provodila genocid, prije svega, nad nesrpskom stanovništvu. Oprostite na ovoj ironiji. Nije isto, a u suštini je isto.
vijesti.ba/visoko.ba
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.