PreporukaKoja je uloga vjerskih zajednica u borbi protiv klimatskih promjena

Koja je uloga vjerskih zajednica u borbi protiv klimatskih promjena

„Uloga religije i vjerskih zajednica u doba borbe protiv klimatskih promjena“, bila je tema konferencije održane u Tuzli, koju su organizirali predstavnici vjerskih zajednica u suradnji sa nevladinim sektorom. Tom prilikom istaknut je značaj vjerskih zajednica i njihove mogućnosti u rješavanju ekoloških problema.

Pozivanje na odgovornost, međusobnu solidarnost, međugeneracijsku pravednost i umreženost neke su od smjernica za sistematski pristup problemu negativnih klimatskim promjena, koje Katolička crkva u Njemačkoj propagira još od sedamdesetih godina prošlog stoljeća.

„Želi dakle pozvati javne institucije, politiku da počnu drukčije razmišljati o klimatskim promjenama i ekologiji i da pokušavaju onda kroz promjenu zakonskih propisa i ustava pojedinih država učiniti nešto da se zemlja generalno spasi od propasti koja je očekuje ako mi ne budemo prema toj zemlji dovoljno pažljivi“, kaže fra Franjo Ninić, župni vikar Franjevačkog samostana u Tuzli.

I vjerske zajednice, koje djeluju u našoj zemlji, svjesne su ovog globalnog problema, ali i vlastitih mogućnosti i obaveza pri njegovom rješavanju.

„Prvenstveno kroz teološku edukaciju i rad sa mladima, naravno i praktičnim projektima“, rekao je sveštenik Srđan Radmanović, predstavnik Srpske pravoslavne crkve.

„ Praktično mi se trebamo vratiti nekakvim navikama i običajima naših prethodnika koji su ovdje živjeli, koji su živjeli u suglasju sa prirodom“, kaže Ahmed ef. Huskanović, glavni imam Medžlisa islamske zajednice Tuzla.

A, to je zadatak na kojem su se u Tuzli udružile vjerske zajednice i nevladin sektor.

„To je taj jedan neobičan spoj gde mi vidimo obavezu i potrebu da se i crkve ohrabre, tu mislim na sve verske zajednice, ali isto tako da i građani u tim strogo gledanim političkim temama shvate da je neophodno da se promenimo“, kazao je Zvezdan Kalmar, predstavnik Centra za ekologiju i održivi razvoj u Srbiji.

„ Zato je jako bitno da javnost shvati da je pitamnje klimatskih promjena, pitanje zaštite okoliša, nešto što je važno za sve nas bez obzira ko smo, šta smo i odakle dolazimo“, smatra Denis Žiško, koordinator u Centru za ekologiju i energiju Tuzla.

Jer, prirodne blagodati smo naslijedili od naših predaka i zajednička obaveza je da je sačuvamo za buduće generacije, poručeno je na konferenciji u Tuzli.

 

 

 

 

 

Visoko.co.ba/federalna.ba/Mirela Čanović


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE