ZDKPolitikaKiseonik u Zenici – oglasila se Gradska uprava i Dom zdravlja

Kiseonik u Zenici – oglasila se Gradska uprava i Dom zdravlja

Nakon što je prije sedam dana otvorena tema sporne nabavke medicinskog kiseonika za potrebe Doma zdravlja Zenica, u kojoj je utvrđeno da je nabavljan od neovlaštenog distributera brezanskog Istrabenz plini, danas pred kamerama prvi put se oglašavaju iz Gradske uprave Zenica i lokalnog doma zdravlja. Jedni tvrde – u teškoj smo situaciji, kiseonika nemamo i ne znamo gdje nabaviti, drugi tumače odgovore nadležnih i zakonom ovlaštenih organa.

Trebalo je gradonačelniku Zenice Fuadu Kasumović 7 dana da se oglasi u vezi sa spornom nabavkom medicinskog kiseonika od neovlaštenog distributera za potrebe lokalnog doma zdravlja na čijem je čelu njegova supruga. Po ustaljenoj matrici, lopticu sa svog terena prebacuje bivšoj stranci, bivšem menadžmetnu, upire prstom u novinare, te pravi korak dalje – tumači izdatu dozvolu Messeru od državne Agencije i javno čita odgovor jedinog ovlaštenog tijela u oblasti lijekova.

„Aleksandar Zolak misli da se da se medicinski kisik koji se koristi u zdravstvenim ustanovama sekundardnog i tercijalnog nivoa, sa stručnog stanovišta, možda bi se mogao koristiti i u ustanovama primarne zdravstvene zaštite. Zamislite te institucije. A pitanje je bilo ima li iko dozvolu“, navodi Kasumović.

Sa istog papira sa kojeg je čitao Kasumović, u kojem su obaviješteni da samo Messer Tehnoplin i banjalučka Krajinagroup posjeduju dozvole, odgovor Agencije čitamo i mi: „Medicinski kiseonik koji je odobren da se koristi u zdravstvenim ustanovama sekundarnog i tercijarnog nivoa može se koristiti sa stručnog stanovišta i u zdravstvenim ustanovama primarnog nivoa zdrastvene zaštite“.

Odgovor Agencije i više nego jasan. Sve što je odobreno od Agencije i što se koristi za kiseoničku podršku u kliničkim centrima i bolnicama može biti korišteno i u domovima zdravlja. Iz zeničkog doma zdravlja priznaju grešku da nisu znali da Istrabenz nema potrebne dozvole tvrdeći da su sada u teškoj situaciji i da ne znaju gdje mogu nabaviti medicinski kiseonik.

„Mi ne možemo ni od Messera, po ovom rješenju koje ima Messer, niti možemo od ovih koji nemaju dozvolu za distribuciju za kiseonika“, kaže dr. Mersija Kasumović, direktorica JU Dom zdravlja Zenica.

Traže pismeno očitovanje od državne Agencije za lijekove i medicinska sredstva i kantonalnog Ministarstva zdravstva.

„Od koga možemo mi – Dom zdravlja i svi domovi zdravlja – da nabavljamo medicinski kisik?“, pita direktorica Kasumović.

Ko je vozio slalom između zakonskih propisa i nabavljao lijek – medicinski kiseonik od neovlaštenih distributera – pokazat će i pokrenuta istraga Kantonalnog tužilaštva. Uporedo traje i interna istraga Ministarstva zdravstva ZDK-a da li je samo zenički Dom zdravlja nabavljao kiseonik od neovlaštenog distributera. Odgovori će biti poznati narednih dana, pa ćemo ih, u interesu javnosti, i objaviti.

federalna.ba / Visoko.co.ba


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE