Kina je svoj rover uspješno spustila na Mars, prenijeli su kineski državni mediji, postajući tako druga zemlja u historiji koja je to uspjela.
Rover “Zhurong”, nazvan po bogu vatre u kineskoj mitologiji, sletio je u rano jutros danas na unaprijed odabrano područje u utopiji Planitia na Marsu, navodi kineska državna novinska agencija Xinhua.
Šestotočkaš koji se napaja solarnom energijom težak je oko 240 kilograma i nosi šest naučnih instrumenata. Kasnije će biti raspoređen za tromjesečnu misiju u potrazi za znakovima ili dokazima drevnog života na površini Marsa.
Marsov orbiter Tianwen-1 prenijet će svoj signal roveru tokom svoje misije, a zatim će provesti globalno istraživanje planete tokom jedne marsovske godine. Sonda je provela tri mjeseca u orbiti izviđajući područje slijetanja prije nego što je rover pustila na površinu.
Tianwen-1 je lansiran raketom Long March 5. iz svemirskog lansirnog centra Wenchang u Hainanu 23. jula prošle godine i proveo je sedam mjeseci na putu do Marsa prije nego što je u februaru ušao u njegovu orbitu. Letjelica je poslala svoju prvu fotografiju planete sa udaljenosti više od milion kilometara.
Sonda će “orbitirati, sletjeti i pustiti rover u prvom pokušaju i koordinirati opažanja s orbiterom”, rekao je naučni tim iza Tianwen-1 prije slijetanja rovera. “Nijedna planetarna misija nikada nije realizovana na ovaj način,” dodali su.
Tianwen-1 jedna je od tri međunarodne misije na Mars koje su lansirane prošlog ljeta, zajedno s NASA-inim roverom “Perseverance”, koji je na Mars sletio u februaru, i sondom Ujedinjenih Arapskih Emirata, koja je također u februaru ušla u orbitu oko Marsa. Za razliku od američke i kineske misije, sonda UAE nije namijenjena za slijetanje na Mars, nego samo za proučavanje planete iz orbite.
Sve tri misije pokrenute su približno u isto vrijeme zbog poravnanja između Zemlje i Marsa na istoj strani sunca, što je omogućilo efikasnije putovanje do crvene planete.
Tianwen-1, čije ime znači “Potraga za nebeskom istinom”, za cilj ima prikupiti važne informacije o Marsovom tlu, geološkoj strukturi, okolišu i atmosferi, a tražit će i znakove vode na planeti.
Kineski ambiciozni svemirski program pokrenuo je naslove prošlog vikenda kada se nekontrolirana raketa od 40.000 kilograma zabila u Indijski okean – što je izazvalo NASA-inu zamjerku jer nije “ispunila standarde odgovornosti u vezi sa (svojim) svemirskim otpadom”.
Visoko.co.ba/klix.ba
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.